Dolar 19,0510
Euro 20,5023
Altın 1.211,97
BİST 5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 20°C
Az Bulutlu
Antalya
20°C
Az Bulutlu
Paz 18°C
Pts 18°C
Sal 12°C
Çar 15°C

Yörük Kültürü | Antalya

Yörük Kültürü | Antalya
17 Mart 2023 12:12
61
A+
A-

Antalya, nesilden nesile aktarılan zengin bir Yörük kültürüne ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’daki Yörük kültürü, hem Türk hem de Arap etkilerinin bir karışımı olması bakımından benzersizdir. Açıkçası, Yörük kavimleri geleneksel olarak Toros Dağları’nda yüzyıllardır dolaşıp hayvanlarını otlattıkları yerlerde yaşamıştır.

Antalya’daki konar-göçerlik kültürü, yarı göçebe olan geleneklerini ve kültürlerini günümüze kadar sürdüren Yörüklerin geleneksel yaşam tarzı etrafında dönmektedir. Böylece, Antalya’da bir Yörük ile karşılaşmama ihtimaliniz çok düşüktür.  Portakal Haber olarak bugün sizlere Antalya’da Yörük kültürünü genel olarak analiz ettik. Keyifli okumalar dileriz.

Yörükler Kimdir?

Yörükler, genel olarak Antalya da dâhil olmak üzere Türkiye’nin Toros Dağları bölgesinde yaşayan yarı göçebe etnik grupladır. Aslında, Yörükler yüzyıllardır bir kültür mirası taşıyıcılarıdır. Açıkçası, bu toplumlar bin yılı aşkın bir süre önce Anadolu’ya göç eden çeşitli Türk boylarının torunlarıdır. Yüzyıllar boyunca da kendi kültür ve geleneklerini koruduklarına inanıyorlar.

Yörükler

En basit betimlemeyle Yörükler pastoral bir halktır. Yaşam tarzları ise hayvan sürülerinin yazın yaylalarda, kışın ovalarda mevsimlik göçü etrafında döner. Hayvanları onların en değerli şeyleridir. Özellikle süt, yün ve et gibi ürünler sağlayan koyun veya keçileriyle yakın bir ilişkileri vardır. Ayrıca geçmiş zamanlarda ulaşım için at kullanımını da görebiliriz. Bu toplumlar doğal dünyayı ve doğayı derinden takdir ediyorlar ve kutsuyorlar. Mesela, Tahtacılar olarak adlandırılan bir diğer etnik grup ağaçlara büyük bir kutsiyet yüklerler. Buna benzer bir doğa bağlılığı Yörük kültüründe de mevcuttur. Doğanın dilinden çok iyi anlarlar ve yaşamlarını buna göre şekillendirirler.

Yörüklerin Türkçe’nin bir lehçesi olan, kendine has birçok kelime ve anlatıma sahip kendi dilleri vardır. Fakat buna Türkçe ’den tamamen farklı ve ayrı bir dil grubu diyemeyiz. Mesela bu konuşma dili Antalya ve Burdur bölgelerinde belirgin bir şekilde görünüyor. Açıkçası, Yörüklerin güçlü bir sözlü gelenekleri vardır. Bugün özellikle bu bölgede gördüğümüz Yörük folklorları, hikâyeleri ve şarkıları nesilden nesile aktarılıyor. Kültürün en büyük aktarım aracı ise üç telli adı verilen enstrümantal çalgıdır.

Yörükleri kendine has toplumlar yapan bir diğer etken ise el işlemeleridir. Yörük kadınları, yün veya pamuk kullanılarak dokunan kilim, halı ve çanta gibi renkli el işlemeleri ile tanınır. Kısacası, Yörükler Türkiye’nin tarihi ve kültüründe önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca kendilerine özgü gelenek ve görenekleri bugün de yaşatılmaya devam ediyor.

Yaşamın Her Alanını Renklendiren Bir Kültür

Genel olarak Yörükler misafirperverlikleri, doğa sevgileri ve bağımsızlıklarıyla tanınırlar. Yani, Yörüklere özgür ruhlu insanlar diyebiliriz. Açıkçası bu bağımsızlık duygusu Yörüklüğün temel taşı olan konar-göçerlikten geliyor. Bu nedenler, herhangi yerde çok uzun süre kalamıyorlar. Elbette, bunun arkasında birçok neden bunuyor. En başlı sebeplerden biri ise hayvanların mevsimlere göre otlak alanlarının değişmesidir. Ayrıca, etleri, sütleri ve yünleri için olduğu kadar ulaşım için kullandıkları atları başta olmak üzere hayvanlarıyla güçlü bir bağları vardır.

Türkiye’de Yörükler, geleneksel teknikler ve doğal boyalar kullanılarak yapılan el yapımı dokumalarıyla ünlüdür. Örneğin, bu el dokumaları arasında yün ve pamuk kullanılarak dokunan kilimler, halılar ve çantalar bulunur. Ayrıca, Yörük kadınları nakış işlemede muazzam yeteneklidirler. El dokumaları üzerinde karmaşık ve anlamlı desenler yaratabilirler. Böylece bunlar daha sonra giyim, yatak takımı ve dekorasyon gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Yörük İşlemeciliği

Antalya’da Yörük kültürü şehrin yöresel mutfağına da yansımıştır. Gözleme ve tandır gibi geleneksel yemekler hem yerel halk hem de yabancılar arasında popülerdir. Üstelik Yörükler yoğurt, peynir ve ayran gibi süt ürünleri konusunda da çok yeteneklidir. Örneğin yayık ayran bu kültüre dayanıyor.

Modernleşme ile çoğu kültürün ve geleneksel imgelerin kabuk tuttuğunu görsek de Yörük kültürü bugün hala yaşamaya devam ediyor. Mesela Antalya’da, birçok insan hala yarı göçebe bir yaşam tarzı sürdürüyor. Geleneksel el sanatları ve Yörük kültürü devam ediyor. Bu durum, bölge mirasının önemli bir parçasıdır. Ayrıca, insanlara Türkiye’nin zengin kültürel çeşitliliğini hatırlatır.

Yörük Kültürünün Kendine Has Özellikleri

Yörük veya göçebe kültürlerin gelenekleri, bölgeye ve söz konusu belirli etnik gruba bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir. Bununla birlikte, dünyadaki birçok göçebe kültürden geçen bazı ortak noktalar da vardır.

Yörüklerin en temel özelliklerinden biri de yukarıda bahsettiğimiz gibi doğayla olan yakın ilişkileridir. Yörükler, geçimlerini sağlamak için doğa döngülerine saygı duyarak, toprakla ve çevrelerindeki hayvanlarla uyum içinde yaşarlar. Evren hakkında derin bir anlayışa sahiptirler. Tekrar altını çizmek gerekirse mükemmel bir doğa okuması yaparlar. Yağmur, fırtına zamanlarını çok iyi bilirler. Hasat ve ekim zamanı konusunda uzmandırlar. Doğadaki birçok bitkiyi tanırlar ve özellikle alternatif tıp alanında kullanırlar. Kısacası, zorlu ve öngörülemeyen koşullarda hayatta kalmak için kendini sürekli geliştiren bir toplumdurlar.

Yörük Yaşam Tarzı

Yörüklerin bir diğer temel özelliği de sosyal yapılarıdır. Göçebe topluluklar genellikle akrabalık bağları ve sadakate güçlü bir vurgu yapan geniş aile ilişkilerine dayanır. Bu tip aile yapılarında, topluluğun yaşlıları veya saygın üyeleri, karar alma ve çözüm süreçlerinde önemli roller oynarlar. Aslında, Yörük toplumlarında bütünün refahı için güçlü bir kolektif sorumluluk duygusu vardır. Bu nokta avcı-toplayıcılık dönemi ile de büyük benzerlik gösterir. Kolektif dayanışma herhangi bir olumsuz etmene karşı bir savunma mekanizması haline gelmiştir. Böylece, toplumlar uzun süre ayakta ve hayatta kalabilirler.

Kendi İçinden Beslenen Yörük Sanatı

Yörük kültürünün kendine has özellikleri arasında sanata bakış açıları da yer alır. Bu toplumlar, zengin sanatsal gelenekleri ve yetenekleriyle de bilinir. Müzikten dansa, dokumadan işlemeye kadar Yörükler, kültürel kimliklerini yansıtan bir dizi özellik geliştirmişlerdir. Mesela, teke zortlatması ya da diğer adıyla da yayla yolları olarak bilinen halk dansı bu duruma güzel bir örnektir.

Birçok göçebe kültürün, genellikle renkli kumaşlar, karmaşık mücevherler ve diğer dekoratif unsurları içeren, kendine özgü giyim veya süsleme stilleri vardır. Elbette, Antalya Yörüklerinde de bu durum benzerdir. Örnek geçmek gerekirse, Antalya’nın ilçesi Korkuteli’de yer alan Büyükköy mahallesindeki Yörüklerin üç etek adı verdikleri kendilerine özgü giyimleri vardır. Rengârenk kumaşlar ve boncuklarla işlenen bu elbiseler bölgenin kültür sembollerinden biri haline de dönüşmüş.

Antalya, Korkuteli, Üç Etek

Elbette buraya sığdıramadığımız ya da bizlerin de duymadığı birçok farklı özellikler mevcuttur. Fakat genel olarak toplayacak olursak Yörüklerin yaşam tarzlarından sanata kadar kendilerine has oluşturdukları özellikler bu toplumu eşsiz ve benzersiz kılmaya yetiyor.

Yüzyıllardır Heybede Aktarılan Kültürel Bir Miras

Yörük kültürü, toprak ve doğa ile derin bağlarını yansıtan benzersiz gelenek ve göreneklerle zengin bir tarihe sahiptir. Doğa ile yakın ilişkilerinden topluluk ve sosyal yapıya güçlü vurgularına kadar Yörükler, dayanıklılık, uyum sağlama ve yaratıcılığı vurgulayan bir yaşam tarzı geliştirdiler.

Yörüklerin fiziksel özellikleri bölgeye ve belirli etnik gruba bağlı olarak büyük ölçüde değişebilse de, genellikle güç, dayanıklılık ve toprakla derin bir bağ ile işaretlenirler. Ayrıca bu toplumlar, genellikle zorlu koşullarda hayatta kalmayı çok iyi bilirler. Böylece, bu durum benzersiz kültürel miraslarını yansıtır.

Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali

Bugün pek çok göçebe veya Yörük kültürü, modernleşme ve küreselleşmenin karmaşıklığı arasında yol alırken zorluklarla karşılaşıyor. Ancak gelenek ve görenekleri, eşsiz kültürel miraslarına değer verenler tarafından kutlanmaya ve korunmaya devam ediyor. Örneğin, Antalya’da 2022 yılında yapılan ve 2023 yılında 27-30 Nisan arasındaki Uluslararası Antalya Yörük ve Türkmen Festivali bu geleneğin sürdürülmesinde önemli bir katkı yaratıyor. Göçebe kültürlerin önemini kabul ederek, insan deneyiminin çeşitliliği ve zenginliği konusunda daha derin çalışmalar yapabiliriz. Bu gelenek ve uygulamaların gelecek nesiller için korunmasını ve aktarılmasını sağlamak için çalışabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.