TÜRK TİYATRO, SİNEMA VE DİZİ OYUNCUSU YILMAZ GRUDA HAYATINI KAYBETTİ

TÜRK TİYATRO, SİNEMA VE DİZİ OYUNCUSU YILMAZ GRUDA HAYATINI KAYBETTİ
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.07.2023
3
A+
A-

Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni, çevirmen ve reklamcı Yılmaz Gruda, 94 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü aktörün vefat haberini, menajeri Tümay Özokur, “Şimdi kim bana akrabam diyecek. Sektörün tüm vefasızlıklarını da alıp götürseydin keşke. Seni çok sevdim ve iyi ki tanıdım. Nur içinde uyu akrabam” sözleriyle duyurdu.

Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda, 94 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının vefat haberini menajeri Tümoy Özokur, Instagram hesabından duyurdu. Özokur, paylaşımında, “Şimdi kim bana akrabam diyecek. Sektörün tüm vefasızlıklarını da alıp götürseydin keşke. Seni çok sevdim ve iyi ki tanıdım. Nur içinde uyu akrabam” dedi.

Yılmaz Gruda, yakalandığı virüs sonrası böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle bir süredir Özel Güngören Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

YILMAZ GRUDA KİMDİR

Ahmet Yılmaz Gruda, 14 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. 

Ankara Ticaret Lisesi’ndeki eğitim sürecini yarıda bırakarak devlet memuru olan Yılmaz Gruda’nın yazdığı şiirler, 1950’li yıllarda, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı. 1956 yılında girdiği Cep Tiyatrosu’nda başlayan oyunculuk serüveni, Ankara Devlet Tiyatrosu’na ait Küçük Tiyatro’da devam etti. Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında görev yaptı. Bir dönem sahnelerden uzaklaşarak asıl mesleği olan memurluk hayatına dönüp muhasebecilik yaptı. Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yönetti.

Oyuncu Tolga Tiğin ve Ayşen Gruda’nın eski eşi olan sanatçı, aynı zamanda Attilâ İlhan ile beraber mavi hareketini yaratan şairlerden. Seyirlik tiyatro oyunları da yazıp çeviriler yapan Gruda’nın eserlerinde geleneksel Türk tiyatrosu ve Çehov etkisi açıkça görülür. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

4 × four =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.