Türk öğrenciler, 2 büyük olimpiyattan madalyalarla döndü

Türk öğrenciler, 2 büyük olimpiyattan madalyalarla döndü
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.07.2023
1
A+
A-

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Avrupa Kızlar Bilgisayar Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden öğrencilerin 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya, Uluslararası Kimya Olimpiyatında Türkiye’yi temsil eden öğrencilerin de 1 altın ve 3 gümüş madalya kazandığını duyurdu.

SANATI VE TEKNOLOJI BAKANI KACIR, TURK OGRENCILERIN 2 OLUMPIYATTAN MADALYALAR ILE DONDUGUNU DUYURDUR. FOTO-ANKARA-DHA

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; İsveç’in Lund kentinde 52 ülkeden 189 öğrencinin katılımıyla düzenlenen 3’üncü Avrupa Kızlar Bilgisayar Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden öğrencilerden; Duru Özer altın, Bergüzar Yürüm gümüş ve Nehir Karatopcu bronz madalya kazandı.

İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen ve 89 ülkeden 348 öğrencinin katıldığı 55’inci Uluslararası Kimya Olimpiyatında (IChO 2023) ise Türkiye’yi temsil eden öğrencilerden; Berkan Tarak dünya 4’üncülüğü elde ederek altın madalya kazanırken, Dilara Altundağ, Azra Şekercioğlu ve Mustafa Keskes gümüş madalya kazandı.

DEPREME RAĞMEN ALTIN MADALYA GELDİ 

Bakan Kacır, geçen yıl yine bilgisayar olimpiyatında altın madalya alan Duru Özer’in Kahramanmaraş’ta deprem felaketini yaşamasına karşın bu yıl da bilgisayar olimpiyatından altın madalyayla döndüğünü hatırlatarak, “Bu yüzyılı Türkiye Yüzyılı yapmak hedefini ortaya koyarken boş bir iddia ortaya koymuyoruz. Bu günü ve geleceği elinde tutacak çok ciddi bir altyapımız var. Bilim olimpiyatlarından madalyalarla dönen genç bilim insanlarımız bu anlamda yaptığımız yatırımların ne kadar isabetli ve yerinde olduğunun göstergesidir. Günümüz gereksinimleri bilim ve teknolojiyi birinci sıraya koymaktadır. Başarılarıyla bizleri gururlandıran genç bilim insanlarımız geleceğimizin emin ellerde olduğunun da ispatıdır. Bilim ve teknolojide inandığımız ve güvendiğimiz bir altyapımız var. Milli Teknoloji Hamlesi ile geleceğe yürüyen Türkiye’nin bilim ve teknoloji altyapısını tahkim etmek için bilime adanmış genç kardeşlerimize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bizlere bu gururu yaşatan tüm öğrencilerimizi, onları bilime aşık bireyler olarak yetiştiren ailelerini ve öğretmenlerini en kalbi duygularımla selamlıyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da “En iyi yatırımın geleceğin bilim inanlarına yapılan yatırım olduğu düşüncesiyle bilime sevdalı gençlerimize her türlü desteği vermekteyiz. Verdiğimiz bu desteklerin uluslararası bilim olimpiyatlarında madalyalar olarak geri dönüşü bizleri hepimizi son derece gururlandırmaktadır” ifadelerini kullandı. (DHA)

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

two + one =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.