Dolar 19,0247
Euro 20,4317
Altın 1.203,72
BİST 4.952,74
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 16°C
Çok Bulutlu
Antalya
16°C
Çok Bulutlu
Çar 17°C
Per 17°C
Cum 20°C
Cts 20°C

“Tedavi edilmeyen depresyon unutkanlığa yol açabilir”

“Tedavi edilmeyen depresyon unutkanlığa yol açabilir”
14 Mart 2023 10:33
21
A+
A-

Yaş ilerledikçe başlayan unutkanlığın direkt demans ile ilişkilendirilemeyeceğini belirten Prof. Dr. Sevgi Aras, “Yaşlılıkta özellikle tedavi edilmemiş, uzamış depresyon önemli unutkanlık nedenlerindendir. Birey depresyondan dolayı kaygılıdır ve hep bu kaygı ile meşguldür. Bu durum demans ile karışır. Yine enfeksiyonlar, organ bozuklukları, ilaç reaksiyonları, beynin organik akut durumları deliryum denen tablo ile kişinin yer, zaman, kişi oryantasyonunu bozarak hafıza problemlerine neden olmaktadır” dedi.

YAS ILERLEDIKCE BASLAYAN UNUTKANLIGIN DIREKT DEMANS ILE ILISKILENDIRILEMEYECEGINI BELIRTEN PROF. DR. SEVGI ARAS, “YASLILIKTA OZELLIKLE TEDAVI EDILMEMIS, UZAMIS DEPRESYON ONEMLI UNUTKANLIK NEDENLERINDENDIR. BIREY DEPRESYONDAN DOLAYI KAYGILIDIR VE HEP BU KAYGI ILE MESGULDUR. BU DURUM DEMANS ILE KARISIR. YINE ENFEKSIYONLAR, ORGAN BOZUKLUKLARI, ILAC REAKSIYONLARI, BEYNIN ORGANIK AKUT DURUMLARI DELIRYUM DENEN TABLO ILE KISININ YER, ZAMAN, KISI ORYANTASYONUNU BOZARAK HAFIZA PROBLEMLERINE NEDEN OLMAKTADIR” DEDI. (ISTANBUL/DHA)

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dahiliye ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Sevgi Aras, yaşla birlikte artan unutkanlık sorununun demans ile ilişkisini açıkladı. Her unutkanlığın demans olmayabileceğini belirten Prof. Dr. Aras, şöyle devam etti:

“Yaşlılıkta yine sık görülen özellikle tedavi edilmemiş, uzamış depresyon önemli unutkanlık nedenlerindendir. Birey depresyondan dolayı kaygılıdır ve hep bu kaygı ile meşguldür. Etrafında olanlara kayıtsız ve ilgisizdir. Bu yüzden bilgileri kaydetmez. Kaydedilmeyen bilgi de kullanılmak istendiğinde hatırlanmaz. Bu durum demans ile karışır. Yine enfeksiyonlar, organ bozuklukları, ilaç reaksiyonları, beynin organik akut durumları deliryum denen tablo ile kişinin yer, zaman, kişi oryantasyonunu bozarak hafıza problemlerine neden olmaktadır. Yine yaşa bağlı doğal süreçteki gençlikten farklı olan hafıza durumunu hemen demans diye nitelendirmemek gerekir. Eğer unutkanlık kısa olmayan zaman aralığında gittikçe artıyor, kişinin günlük yaşam aktivitelerinde hatırlayamama, planlayamama, yapamama şeklinde bir etkilenmeye yol açıyor ve yukarıda bahsi geçen diğer durumlara benzemiyorsa demans olma ihtimali fazladır.”

YAS ILERLEDIKCE BASLAYAN UNUTKANLIGIN DIREKT DEMANS ILE ILISKILENDIRILEMEYECEGINI BELIRTEN PROF. DR. SEVGI ARAS, “YASLILIKTA OZELLIKLE TEDAVI EDILMEMIS, UZAMIS DEPRESYON ONEMLI UNUTKANLIK NEDENLERINDENDIR. BIREY DEPRESYONDAN DOLAYI KAYGILIDIR VE HEP BU KAYGI ILE MESGULDUR. BU DURUM DEMANS ILE KARISIR. YINE ENFEKSIYONLAR, ORGAN BOZUKLUKLARI, ILAC REAKSIYONLARI, BEYNIN ORGANIK AKUT DURUMLARI DELIRYUM DENEN TABLO ILE KISININ YER, ZAMAN, KISI ORYANTASYONUNU BOZARAK HAFIZA PROBLEMLERINE NEDEN OLMAKTADIR” DEDI. (ISTANBUL/DHA)“HER UNUTKANLIK ‘DEMANS’ HABERCİSİ DEĞİLDİR”

Prof. Dr. Aras, “Her bireyde başlama yaşı ve hızı aynı olmamakla birlikte yaşlanmaya bağlı rezerv ve fonksiyonlarda azalma ile giden normal bir süreç vardır. Fiziksel işlevlerimiz kadar bilişsel işlevlerimiz için de aynı durum söz konusudur. Yaşla birlikte beynin yapısında bazı değişiklikler olmakta ve öğrenmeden, hafızadan sorumlu birtakım maddelerin salgılanma hızı, miktarı azalmaktadır. Doğal olarak yaşlı birey tecrübelerine paralel bilgeliği artsa da gençliğine göre bilişsel olarak daha azalmış bir düzeye sahip olmaktadır. Bunun sonucunda da unutkanlık şikâyeti bu yaşlarda fazla görülür. Unutkanlık başladığında yaşlı bireylerimizi ve yakınlarını korkutan bu durumun demans veya demansın en sık nedenlerinden olan Alzheimer hastalığından olduğu fikridir” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.