Sosyal medya hesapları için güvenlik ipuçları

Sosyal medya hesapları için güvenlik ipuçları
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.12.2022
100
A+
A-

Statista verilerine göre sosyal medya platformları giderek büyüyor. BYG Dijital Kurucusu Mustafa Tatar, sosyal medya hesapları için güvenlik ipuçları verdi.

Statista’nın yayımladığı verilere göre, giderek büyüyen sosyal medya platformlarının 2027 yılında kullanıcı sayısının 6 milyara ulaşması bekleniyor. Bu durum, küresel anlamda milyonlarca insanın vakit geçirdiği sosyal medya platformlarında hesap güvenliğini gündeme getiriyor. BYG Dijital Kurucusu Mustafa Tatar, sosyal medya hesaplarının güvenliğine ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

‘SOSYAL MEDYA ÇOK KOMPLİKE BİR YAPI’

Küresel nüfusun yaklaşık yüzde 50’sinin, sosyal dokunun bir parçası haline gelen sosyal medyada yer aldığına dikkat çeken Tatar, sosyal medyanın günlük yaşamda vazgeçilmez bir konuma yükseldiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Sosyal medya artık bir haber kaynağı, arkadaşlarla iletişim ve etkileşim kurmanın en popüler yolu. Aile üyelerimizle günlük iletişimimizde bile artık sosyal medyadaki grupları kullanıyoruz. Sosyal medyadan alışveriş yapıyoruz, tüketici yorumlarını inceliyoruz ve eğleniyoruz. Yani çok komplike bir yapıdan bahsediyoruz. Bu yapıdaki ağlar üzerinde gerçekleştirilebilen faaliyetlerin ve uygulamaların sayısı giderek artıyor.”

‘ARKA PLANDA BÜYÜK BİR SİBER SAVAŞ VAR’

Tatar, son yıllarda sosyal medya hesabı hackleme vakalarının çok arttığını belirterek “Belki sosyal medya hesaplarımızı sorunsuz kullanıyoruz; ancak arka planda büyük bir siber savaş var. Bir yandan platformlar bir yandan da siber güvenlik uzmanları siber saldırganlarla mücadele ediyor. Kullanıcı hataları, siber saldırganların elini güçlendiriyor ve bu savaşta galip gelebiliyorlar. Bunun en önemli sebepleri; hatalı şifre kullanma, bilinmeyen bağlantılara tıklama ya da sosyal medya hesaplarının açık olduğu cihazların güvenliğini sağlamama gibi faktörlerdir” dedi. 

‘DM’DEN GELEN LİNKLERİ ASLA AÇMAYIN’

Sosyal medya hesap güvenliğine ilişkin çeşitli önerilerde bulunan Tatar, sözlerine şöyle devam etti:

“En temel güvenlik önlemleri şunlardır; sosyal medya hesaplarınız için üçüncü taraf uygulama kullanmayın. Sosyal medya hesaplarınızı şifreleri aynı olmasın; her hesap için farklı, benzersiz ve güçlü şifreler kullanın. Kimlik avı mesajlarına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Sosyal medyada direkt mesaj olarak gelen ve güvenmediğiniz hiçbir linke bağlantıya tıklamayın. Instagram’da öncelikli güvenlik kuralı; DM’den gelen linkleri asla açmamaktır. Bu bağlantılarda cihazdaki dosyalara tam erişim sağlayan kötü amaçlı yazılımlar bulunabiliyor. Tıklasanız bile açılan linkte istenen bilgilerini vermeyin. Örneğin; Instagram asla direkt mesaj göndermez; Instagram’da gönderilmiş gibi mesajla gelen linklere tıklayarak bilgilerinizi girerseniz hesabınızı başkalarının eline geçmiş demektir.”

Mustafa Tatar, sosyal medyayı güvenli kullanmak için diğer önerilerini de şöyle sıraladı;

“Sosyal medya platformlarında profilini ve gönderileri sadece arkadaşlara açık yapmak, gizliliği korumaya yardımcı olacaktır. Hiç tanınmayan ya da sahte hesap olduğu anlaşılan hesaplardan gelen arkadaşlık istekleri, siber suç riski taşıyabilir. Ayrıca, sosyal medya platformlarından kısa sürede zengin olma vaatleri ya da duygusal ilişki talepleri gelebilir. Bunlar genellikle sahte hesaplardan gelir. Güveninizi kazandıktan sonra para veya kişisel bilgilerinizi isteyebilirler. Bu tür mesajlara itibar etmemek gerekir. Bunlar dışında sosyal medya hesaplarına yönelik güvenlik yazılımları kullanmak, güvenliği artıracaktır.”

‘SOSYAL MEDYAYI ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ HALE GETİRMEK LAZIM’

Tatar, “Şüphelendiğiniz hesapları ve anormal yorumlar yapanları engelleyin.” diyerek, “Şüpheli ve uygunsuz içerikleri ve hesapları, para ve hediye teklif eden kişileri platforma bildirin. Ayrıca, ‘hakkındaki şikayetleri gördün mü, bunları yaparken utanmadın mı?’ gibi mesajlar doğrudan dolandırıcılık ve hesabınızı çalma amaçlıdır. Bunlara itibar etmeyin” diye konuştu. 

Tatar, sözlerine şöyle devam etti:

“Hesap güvenliğini güçlendirmenin en önemli yöntemlerinden biri, çift faktörlü kimlik doğrulama sistemidir. Platformlar bu özelliği sunuyor. Yani farklı bir cihazda oturum açıldığında e-posta, telefon ya da bir uygulama ile doğrulamayı aktif etmek önemlidir. Bu doğrulama ile hesap saldırıya uğradığında tekrar hesabı açabilmek için hesabın sahibi olduğunuzu onaylatmak anlamına geliyor. Sosyal medyayı çocuklar için de güvenli hale getirmek lazım. Ebeveynleri ilgilendiren gözetim araçlarını mutlaka kullanmak gerekiyor. Böylece ebeveynler günlük zaman limitleri belirleyebilir, çocuklarının kimleri takip ettiğini görebilir, paylaşımlarından bilgi sahibi olabilirler.”

Tatar, BYG Dijital olarak siber güvenlik alanında profesyonel hizmet sunduklarını kaydetti. Ayrıca, çalınan sosyal medya hesaplarının kurtarılmasından güvenli sosyal medya yönetimi hizmetlerine kadar birçok alanda destek sağladıklarını sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI