Sinan Oğan Kimdir?

Sinan Oğan Kimdir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.05.2023
66
A+
A-

Sinan Oğan, Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ikinci tura kalmasıyla birlikte en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Peki, Zafer Partisinin öncülük ettiği ATA ittifakının cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan kimdir? Sinan Oğan kaç yaşında, nereli?

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Böylece, tüm yüzler ATA ittifakının cumhurbaşkanı olan Sinan Oğan’ın ikinci turda hangi tarafta yer alacağı konuşana döndü. Yoğun geçen çalışmaların ardından, Sinan Oğan’ın ilk turda %5 geçen oy sonucu herkeste şaşkınlığa neden oldu. Böylece Sinan Oğan’ın yaşamı ve kariyeri de en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. ” Zafer Partisinin öncülük ettiği ATA ittifakının önde gelen ismi Sinan Oğan kimdir? Sinan Oğan kaç yaşında, nereli?” gibi sorular ilk sıralarda yer alıyor. İşte Sinan Oğan hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılar Portakal Haber‘de…

Sinan Oğan Kimdir? Sinan Oğan Kaç Yaşında, Nereli?

ATA ittifakı cumhurbaşkanı adayı olarak birinci turda yer alan Sinan Oğan, 1 Eylül 1967 yılında Iğdır’da dünyaya gelmiştir. Bu nedenle Azerbaycan Türkü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Oğan Iğdır’ın Melekli beldesinde büyümüştür. Öte yandan, Sinan Oğan çiftçi bir ailenin en küçük çocuğudur. Oğan, ilk ve orta öğrenimini Iğdır’da tamamlamıştır. Bu nedenle, zor şartlarda hem çobanlık yapıp ve çeşitli işlerde çalışıp hem de temel eğitimini tamamlamaya çalışmıştır.

Bununla birlikte, Sinan Oğan’ın üniversite yılları ise İstanbul’da geçmiştir. Böylece, Oğan 1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Ayrıca, Sinan Oğan aynı üniversitede, 1992 yılında Mali Hukuk/Bankacılık alanında yüksek lisansını da tamamlamıştır. Daha sonra ise 2009 tarihinde, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi MGİMO’da Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünden doktora derecesini almıştır. Özel yaşamında Oğan, evli ve 2 çocuk babasıdır. Kendisi ileri düzeyde Rusça ve akademik düzeyde İngilizce bilmektedir.

Sinan Oğan’ın Kariyer Hayatı

Kariyer hayatında ise Sinan Oğan Ebulfez Elçibey ile ilk görüşmesini Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağılmadan gerçekleştirmiştir. Böylece bu görüşme onun kariyer hayatına yön vermiştir. Bu nedenle de Azerbaycan’ın bağımsızlığı sonrasında bir süre Elçibey’in Cumhurbaşkanlığı ofisinde çalışmıştır.

Öte yandan, 1992 ile 2000 yılları arasında Oğan, Azerbaycan’da İşletme Fakültesi’nde Dekan Vekilliği ve Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. Ayrıca, aynı dönem TİKA Azerbaycan temsilciliği görevini de eş zamanlı yürütmüştür. Üstelik kendisi TÜRKSAM’ı 2004 yılında kurmuştur. 2011 yılında ise memleketi Iğdır’dan MHP milletvekili adayı gösterilmiştir. 2015 yılında ise Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adaylığını açıklamıştır. Böylece iki sefer ihraç yemiştir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

three − two =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.