CHP Antalya Milletvekili Seçilen Serap Yazıcı Özbudun Kimdir?

CHP Antalya Milletvekili Seçilen Serap Yazıcı Özbudun Kimdir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.05.2023
Düzenleme: 16.05.2023 11:33
155
A+
A-

Serap Yazıcı Özbudun, CHP Antalya Milletvekili oldu. Peki, CHP Antalya Milletvekili seçilen Serap Yazıcı Özbudun kimdir? Serap Yazıcı Özbudun kaç yaşında, nereli?

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Böylece, birinci tur ile birlikte yapılan milletvekilliği seçiminin sonucunda ise partilerin milletvekilleri belli oldu. Yoğun geçen çalışmaların ardından, CHP’nin Antalya milletvekillerinden biri de Serap Yazıcı Özbudun oldu. Serap Yazıcı Özbudun’un yaşamı ve kariyeri de en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. ”CHP Antalya Milletvekili seçilen Serap Yazıcı Özbudun kimdir? Serap Yazıcı Özbudun kaç yaşında, nereli?” gibi sorular ilk sıralarda yer alıyor. İşte Serap Yazıcı Özbudun hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılar Portakal Haber‘de…

Serap Yazıcı Özbudun Kimdir? Serap Yazıcı Özbudun Kaç Yaşında, Nereli?

CHP’nin Antalya listesinden 4.sırada aday gösterilen Serap Yazıcı Özbudun, 1962 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Ancak, on üç yaşına geldiğinde ise ailesiyle birlikte talihsiz bir trafik kazası geçirdi. Böylece, bu kazada annesini ve görme yetisini kaybetti. Fakat, Serap Yazısı yaşam mücadelesini elden bırakmadı. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gördü ve pek iyi derecesi ile buradan mezun oldu. 1991-1992 yılları arasında ise İngiliz Hükûmetinden kazandığı bursla, Bristol Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde “Otoriter Sistemlerden Demokrasiye Geçiş” konulu bir programa katıldı. Böylece, doktora tezi üzerine çalışmalarını sürdürme fırsatı elde etti.

CHP Milletvekili Adayı Serap Yazıcı Özbudun

1995 yılında yüksek lisansını tamamlayarak Hukuk Doktoru unvanını aldı. Ayrıca, Serap Yazıcı 2009’da, “Demokratikleşme Sürecinde Türkiye” ve “Yeni Bir Anayasa Hazırlığı ve Türkiye: Seçkincilikten Toplum Sözleşmesine” adlı çalışmalarıyla profesörlüğe atandı. Evli ve bir kız annesidir.

Serap Yazıcı’nın Kariyer Hayatı

Serap Yazıcı Özbudun, 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2012 yılına kadar Anayasa hukuku profesörü olarak kariyerine devam etti. İstanbul Şehir Üniversitesi kapatılana kadar ise burada öğretim üyesi olarak çalıştı. 1 Kasım 2020 yılında gerçekleştirilen Gelecek Partisi 1. Olağan Kongresi’nde bu partinin üyesi oldu. Ayrıca, Serap Yazıcı daha sonra açıklanan başkanlık kurulunda İnsan Hakları Başkanı olarak görev aldı.

Üstelik Yazıcı, kariyer ve akademik yaşamında çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Bunlardan bazıları, Şefik Soyer anısına Dündar Soyer tarafından düzenlenen “Atatürk İlkeleri Açısından Laiklik” konulu yarışmada üçüncülük derecesi ve Aybay Hukuk Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen “İnsan Hakları Açısından Laiklik” konulu yarışmada birincilik derecesidir. Ayrıca yayımlanan kitapları da bulunmaktadır. İnsan Hakları Açısından Laiklik, Aydınlanma Felsefesi ve Türk Devrimi, Türkiye’de Askeri Müdahalelerin Anayasal Etkileri ve Demokratikleşme Sürecinde Türkiye bunlardan bir kaçıdır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

20 + fifteen =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.