Sera Kadıgil’den Bakan Ersoy’a: “Artistanbul Feshane’ye saldıranlar hakkında suç duyurusunda buluulacak mı?”

Sera Kadıgil’den Bakan Ersoy’a: “Artistanbul Feshane’ye saldıranlar hakkında suç duyurusunda buluulacak mı?”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.07.2023
3
A+
A-

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil, kültür sanat etkinliklerinin hedef haline gelmesini Meclis gündemine taşıdı. Kadıgil, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ülkemizde konser, festival, sergi ve benzeri kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde karşılaşılan baskı ve engellemelerin nedenlerinin ortadan kaldırılması için bakanlığınız tarafından herhangi bir girişimde bulunulacak mıdır? Artİstanbul Feshane’ye saldırı girişiminde bulunanlar hakkında bakanlığınız suç duyurusunda bulunacak mıdır? Olası bir yargılamaya müdahil olacak mıdır” diye sordu.

TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Artİstanbul Feshane’ye yapılan saldırı, sanatçıların konserlerinin iptal edilmesi ve festivallerin yasaklanması için bildiri yayınlanmasıyla ilgili, Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Kadıgil, önergesinde şunları kaydetti:

“Balıkesir Sivil Toplum Platformu isimli gerici oluşumun festivallerin yasaklanması için yaptığı çağrı sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Hande Yener konserini iptal etmiştir. Beş yıl süren restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 23 Haziran’da kapılarını açan Feshane’de, 19 küratör ve 300 sanatçının 400’den fazla eserinin yer aldığı ‘Ortadan Başlamak’ isimli sergiye, bir grup tarafından 27 Haziran’da ‘LGBTİ propagandası’ gerekçesiyle saldırı girişiminde bulunulmuş ve sergi geçici bir süreliğine kapatılmıştır. Serginin açılmasının ardından 9 Temmuz tarihinde ise ‘Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu’ üyeleri ve bir grup gerici tarafından hedef alınan sergi saldırıya uğramıştır. Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican, sergideki eserlerin ‘milli ve manevi değerlere hakaret içerdiğini’ ifade ederek kapatılması için resmi kurumlara başvuruda bulunduklarını açıklamıştır.”

“SON 6 AYDA YASAKLANAN YA DA İPTAL EDİLEN ETKİNLİKLER HAKKINDA BAKANLIĞINIZ HERHANGİ BİR İŞLEM BAŞLATMIŞ MIDIR”

Kadıgil, Bakan Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Ülkemizde konser, festival, sergi ve benzeri kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde karşılaşılan baskı ve engellemelerin nedenlerinin ortadan kaldırılması için bakanlığınız tarafından herhangi bir girişimde bulunulacak mıdır? Son 6 ayda yasaklanan ya da iptal edilen etkinlikler hakkında bakanlığınız herhangi bir işlem başlatmış mıdır?

Artİstanbul Feshane’ye saldırı girişiminde bulunanlar hakkında bakanlığınız suç duyurusunda bulunacak mıdır? Olası bir yargılamaya müdahil olacak mıdır? Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu’nun serginin kapatılmasına ilişkin bakanlığınıza herhangi bir başvurusu var mıdır?

Saldırı gerçekleştirilmek istenen sanat eserlerinin korunması, güvenliğin sağlanması ve başka sanatsal etkinliklerde gerici grupların saldırılarının önlenmesi için çalışmalarınız olacak mıdır?”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

seventeen − eleven =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.