Scooterdaki 2 gencin ölümüne 15 yıl hapis istemi

Scooterdaki 2 gencin ölümüne 15 yıl hapis istemi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.12.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:52
129
A+
A-

Antalya’da otomobiliyle çarptığı scooterdaki 2 lise öğrencisinin ölümüne neden olan sürücü hakkında, 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Muratpaşa ilçesinde çarptığı scooterdaki Mahmut Yağız Balcı (18) ve Ada Kayahan’ın (17) hayatlarını kaybetmesine yol açtığı gerekçesiyle tutuklanan sürücü Muhammet Can G. (23) hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan hazırlanan iddianame, Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, kaza sonrası yapılan kontrollerde sanığın alkolsüz olduğu ve “uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ile ilaç etken maddesi” etkisinde olmadığının tespit edildiği kaydedildi.

İKİ TARAFTA KUSURLU

Kaza tespit tutanağına göre kazanın oluşumunda scooter sürücüsünün “aracını yaya yolunda kullanmak” otomobil sürücüsünün ise “yaya geçitlerine yaklaşırken aracın hızını azaltmamak” kuralını ihlal ettiği vurgulandı.

İddianamede, sanık Muhammet Can G’nin ifadesinde, yaklaşık 80 kilometre hızla seyir halindeyken orta refüjden palmiye ağaçlarının arasından üzerinde iki kişinin bulunduğu scooterin bir anda yola çıktığını, frene basmasıyla kazanın meydana geldiğini söylediği yer aldı.

DİKKTSİZ VE ÖZENSİZ HAREKET ETTİ

Yürütülen soruşturma sonucunda sanığın gerekli dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak Kayahan ile Balcı’nın ölümüne sebep olduğu aktarılan iddianamede, sanığın 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Muhammet Can G’nin kullandığı 07 BBS 63 plaka otomobil, 22 Ekim’de Portakal Çiçeği Bulvarı’nda Mahmut Yağız Balcı’nın kullandığı skutere çarpmış, kazada Balcı ile yanındaki Ada Kayahan yaşamını yitirmişti. Gözaltına alınan sürücü, tutuklanmıştı.

REKLAM ALANI