Saruhan Oluç: “2 puanın puan başı maliyeti 300 milyar lira”

Saruhan Oluç: “2 puanın puan başı maliyeti 300 milyar lira”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.07.2023
6
A+
A-

Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, ek bütçe kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; ek bütçenin seçim harcamaları nedeniyle yapıldığını söyledi. Oluç, “Büyük bir kısmı seçimden kaynaklanıyor. Neden mi? Siz de söylediniz, geçen yıl bütçe açığı yüzde 1 dediniz, bu yıl yüzde 3,5 öngörmüşsünüz. Depremin olacağını öngöremediğinize göre bu bütçe açığını öngörmenizin nedeni seçim. Yani ilave yüzde 2,5’luk bütçe açığını seçim yatırımı olarak gördüğünüz için, yani yüzde 52’ye 48 bitti seçimler, 2 puanın puan başı maliyeti 300 milyar lira Türkiye’ye” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 1,1 trilyon liralık ek bütçe kanun teklifinin görüşmeleri sürüyor. Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, deprem için ek bütçe yapılabileceğini ancak şubatta olan depremin bütçesinin temmuz ayında yapıldığını dile getirdi.

“ŞUBATIN BAŞINDA OLAN DEPREMİN EK BÜTÇESİNİ TEMMUZ AYININ İÇİNDE YAPAMAZSIN”

Oluç, “Şubatın başında olan depremin ek bütçesini temmuz ayının içinde yapamazsın. Hemen şubatın başında olması gerekiyordu. Dolayısıyla da aslında ek bütçenin, nereden ne amaçlı kaynaklandığını rakamlara biraz daha yakından baktığımızda anlamamız daha da kolaylaşacak” dedi.

Oluç, depremin maliyetinin 104 milyar dolar olarak açıklandığını kaydederek, ek bütçedeki kaynak ihtiyacının sadece bir kısmının depremden kaynaklı olduğunu söyledi.

Oluç, “Büyük bir kısmın seçimden kaynaklanıyor. Neden mi? Siz de söylediniz, geçen yıl bütçe açığı yüzde 1 dediniz, bu yıl yüzde 3,5 öngörmüşsünüz. Depremin olacağını öngöremediğinize göre bu bütçe açığını öngörmenizin nedeni seçim. Yani ilave yüzde 2,5’luk bütçe açığını seçim yatırımı olarak gördüğünüz için, yani yüzde 52’ye 48 bitti seçimler, 2 puanın puan başı maliyeti 300 milyar lira Türkiye’ye” diye konuştu.

Oluç, Türkiye’nin savunma harcamalarına değinerek, şunları söyledi:

“Yaklaşık 40 milyar lira savuma ve güvenliğe gidiyor. Güvenlik sorununa yaklaşımınız barışçıl değil. Kürt meselesini demokratik ve barışçıl bir zemine oturtmadığınız için biz kaynaklarımızı israf etmeye ve her kıymetli kaynağı savaşa artırmaya devam ediyoruz. Sayın Canikli diyordu ya bir top mermisi 5 bin dolar. Şimdi bir top mermisine 5 bin dolar harcarsanız, İHA ve SİHA’ya harcarsanız, Kürt meselesini çözmezseniz, bütçe yama tutmaz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

five × four =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.