Rusya: Zelenski isterse çatışma yarın bile biter

Rusya: Zelenski isterse çatışma yarın bile biter
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.12.2022
107
A+
A-

Kremlin’den Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşa yönelik yapılan açıklamada, “daha fazla bölge ilhakının planlanmadığı” ifade edildi. Sözcü Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı isterse çatışmaların yarın bile bitebileceğini de sözlerine ekledi.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın başkenti Moskova’da gündemdeki bazı konulara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ülkesinin Ukrayna’da yeni bölgeler ilhak etmeyi planlayıp planlamadığına ilişkin soruya Peskov, “Gündemde böyle bir şey yok. En azından bu yönde açıklamalar olmadı ancak yine de mevcut bölgelerin özgürleştirilmesi için yapılacak çok fazla iş var. Rusya’ya yeni katılan bazı bölgelerdeki işgal altındaki toprakların özgürleştirilmesi gerekiyor” yanıtını verdi.

‘Zelenski isterse…’

Peskov, Kiev yönetiminin istemesi halinde çatışmaların yarın bile bitebileceğini ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin bu durumun farkında olduğunu vurguladı.

İlhak edilen Kırım’daki duruma ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Peskov, “Tehlikeler devam ediyor çünkü Ukrayna tarafı, terör saldırıları düzenlemeye yönelik politikasını sürdürüyor ancak gelen bilgiler, etkili karşı tedbirlerin de alındığını gösteriyor” dedi.

Peskov, Rus petrolüne ilişkin tavan fiyat uygulamasına da bir yanıt vereceklerine işaret ederek, “Hazırlıklarımız tamamlanıyor” ifadesini kullandı.

SSCB kuruluşunun 100’üncü yılı kutlanmayacak

1991’de dağılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) 30 Aralık’ta kuruluşunun 100’üncü yılına ilişkin bir kutlama yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya Peskov, “Hayır, kutlama olmayacak” cevabını verdi.

REKLAM ALANI