Orhan Gencebay Kimdir?

Orhan Gencebay Kimdir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.05.2023
71
A+
A-

Türk müziğinin duayen isimlerinden Orhan Gencebay’ın hayatını kaybettiği yönünde iddialar ortaya çıktı. Bu nedenle de “Orhan Gencebay öldü mü?” sorusu sosyal medyada gündem oldu. Fakat bu asılsız iddialar üzerine kendisi ve oğlu Altan Gencebay’dan açıklamalar geldi.

Peki, Orhan Gencebay öldü mü ve kimdir? Orhan Gencebay kaç yaşında, nereli? gibi sorular ilk sıralarda yer alıyor. İşte Orhan Gencebay hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılar Portakal Haber‘de…

Orhan Gencebay’ın hayatını kaybettiğine dair sosyal medyada paylaşılan haberleri oğlu Altan Gencebay yalanladı. Böylece, Altay Gencebay babasının sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyledi. Aynı zamanda Sanatçı Orhan Gencebay’ın vefat ettiğine dair sosyal medyada paylaşılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıklandı. Bu nedenle Orhan Gencebay trend topicte üst sıralarda yer aldı.

Orhan Gencebay Kimdir? Orhan Gencebay Kaç Yaşında, Nereli?

Son 24 saatte en çok konuşulan isimlerden biri haline gelen Orhan Gencebay, 4 Ağustos 1944 yılında Samsun’da dünyaya geldi. Ayrıca, Tatar olan ailesinin kökeni Kırım’a kadar dayanmaktadır. Öte yandan Gencebay, müziğe 6 yaşında ailesi gibi Kırım göçmeni ve Ukrayna Konservatuvarı mezunu klasik batı müzisyeni Emin Tarakçı’dan dersler alarak başlamıştır. Ayrıca 7 yaşında bağlama ve Türk halk müziği ilgisi artmış ve dersleri almaya başlamıştır.

13 yaşına geldiğinde ise Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimini tamamlamıştır. Gencebay, ortaokul ve lise yıllarında Samsun’da geçirmiştir. Ayrıca, Orhan Gencebay, Samsun ve İstanbul’da halk evlerinin kuruculuğunu da yapmıştır. Sonraki yıllarda ise kendi açtığı müzik dersliklerinde öğretmenlik yapmıştır.

Gencebay ilk profesyonel bestesi “Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin”i 14 yaşında yapmıştır. Daha sonraki yıllarda ise İstanbul’a gelmiştir. Burada Türkiye’nin ilk konservatuvarı olan İstanbul Belediye Konservatuarı’na girmiştir.

Orhan Gencebay

Özel yaşamında ise Orhan Gencebay, Beyaz Kelebekler grubunun ses sanatçısı olan Azize Atalay ile evlenmiştir. Böylece, Gencebay çiftin bu evliliğinden 1970 yılında Altan ismini verdikleri bir oğlu dünyaya gelmiştir. Ancak evliliklerini ise 1977 yılında sonlandırmışlardır. Öte yandan Orhan Gencebay, ikinci evliliğini 1978 yılında Sevim Emre ile yapmıştır. Bu evliliğinden ise 1981 yılında Gökhan ismini verdikleri bir oğlu dünyaya gelmiştir. Günümüzde ise Gencebay’ın büyük oğlu Altan Gencebay hâlen Kervan Plak’ın prodüktörlüğünü yürütmektedir.

Orhan Gencebay’ın Kariyer Hayatı

Kariyer yaşamı boyunca Orhan Gencebay, Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve oyunculuk gibi çeşitli dallarda yer almıştır. Bugün ise bu kariyer yaşamını devam ettirmektedir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

15 + seventeen =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.