Mobil uygulamayla öğrenci davranışları nota dönüşüyor

Mobil uygulamayla öğrenci davranışları nota dönüşüyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 14.12.2022
Düzenleme: 14.12.2022 00:04
98
A+
A-

İzmir’in Buca ilçesindeki okulda öğrenci davranışları, mobil uygulamayla kaydedilip, performans notuna dönüştürülüyor. Uygulama sayesinde 2021’de 31 olan disiplin ceza sayısı, bu yıl 3’e düştü

Buca Süleyman Şah Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin olumlu davranışlarını artırmak için Eğitim Bilgi Sistemi (EBSİS) adlı proje tasarlandı. Bu kapsamda mobil uygulama hazırlandı. Uygulama, idareciler ile öğretmenlerin cep telefonlarına yüklendi. Öğrencilerin adı, soyadı ve sınıfının dışında uygulamada; spor ve müzik gibi aktivitelere katılma, arkadaşları ile olumlu ilişkiler kurma, ders araç-gereçlerini getirme, derse katılma, okul kıyafetlerini giyme, okula düzenli gelme, teknolojiye ihtiyacı kadar kullanma, törenlere katılma ve görev alma, çevreyi temiz tutma ve koruma, öğretmenlerine saygılı olma gibi olumlu davranışlar yer aldı.

DİSİPLİN CEZALARI AZALDI

Uygulamaya akran zorbalığı, ders araç-gereçlerini getirmeme, derste telefon kullanma, kötü söz sarf etme, okul kıyafetleri dışında giyinme, okula geç gelme, okula uygunsuz giriş-çıkış gerçekleştirme, devamsızlık sorunu ve sınıf düzenini bozma gibi olumsuz davranışlar da eklendi. Olumlu ya da olumsuz davranışlar, okul saatlerinde sisteme girilmeye başlandı. Uygulama sayesinde 2021’de 31 olan disiplin ceza sayısı, bu yıl 3’e düştü.

‘EĞİTİM KALİTEMİZ ARTTI’

Uygulama ile başarılı sonuçlar aldıklarını dile getiren okul müdürü Harun Yılmaz, “Amacımız, davranışları olumlu yöne çevirmek ve disiplin suçlarını azaltmak. Projemizi bakanlığımızla da paylaştık. Başarılı sonuçlar aldık. Tüm okullara katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Uygulama sayesinde disiplin cezaları yüzde 90, disiplin olayları ise yüzde 80 azaldı” diye konuştu.

Bilişim teknolojileri öğretmeni Ural Mustafa Özcan da “Projemizdeki amaç; genellikle büyük okullarda disiplin sorunların önüne geçmek ve öğrencilerin olumsuz davranışlarını azaltıp, olumlularını artırmak. Okulumuzda uygulama ile bunu da başardık. Disiplin sorunları oldukça düştü. Öğrenciler olumsuz davranışlarını azaltıp, olumlu davranışları artırınca eğitim kalitemiz de arttı” dedi.

‘DERS NOTLARIMI OLUMLU ETKİLEDİ’

10’uncu sınıf öğrencisi Mümin Emirhan Dilek (15), “Olumlu davranışlarımın artmasıyla beraber ders notlarım da olumlu etkilendi. Bunun yanında birçok arkadaşım olumsuz davranış sergilerken daha dikkat etmeye başladı. Kılık kıyafet veya derse katılım konusunda özenli olmaya başladılar” diye konuştu.

Uygulama sonrası etkinliklere daha düzenli katılmaya başladığını anlatan 10’uncu sınıf öğrencisi Ela Er (15) ise derslerinin de olumlu yönde etkilendiğini belirtti.

Sercan Sarp Koşar (15) da olumsuz davranış sergileyen arkadaşlarının daha dikkatli davranmaya başladığını söyledi.

REKLAM ALANI