Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni (Gavs) Kimdir?

Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni (Gavs) Kimdir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.07.2023
Düzenleme: 12.07.2023 15:52
27
A+
A-

Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni öldü mü, neden öldü? Seyyid Abdulbaki El Hüseyni kimdir, hastalığı neydi?

Menzil Cemaati’nin lideri olan ve cemaat mensuplarının “Gavs” olarak adlandırdığı Abdulbaki Erol öldü. Böylece, Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni öldü mü, neden öldü?” sorusu aratılan konular arasında yer alıyor. Peki, Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni öldü mü, neden öldü? Seyyid Abdulbaki El Hüseyni kimdir, hastalığı neydi?

Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni Öldü mü, Neden Öldü?

Adıyaman’ın Kâhta ilçesine bağlı Menzil Köyü’nde doğan Seyyid Abdulbaki El Hüseyni, Nakşibendi tarikatının önemli bir ismi olarak tanınmıştır. Menzil Tarikatı‘nın lideri olan Abdulbaki Erol, cemaat mensupları arasında “Gavs” olarak da anılmaktadır. 2 Mayıs 1949 tarihinde dünyaya gelen Abdulbaki Erol, babası Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni’nin izinden gitmiştir. Böylece tarikatın başına geçmiştir.

Menzil Şeyhi

Abdulbaki Erol’un tarikat lideri olması, abisi Seyyid Muhammed Raşid Erol’un 1993 yılında vefat etmesiyle gerçekleşmiştir. Abdulbaki Erol, babasından sonra tarikatın şeyhi olan abisiyle birlikte cemaate hizmet etmiş ve onun ölümünden sonra liderlik görevini üstlenmiştir. Menzil Cemaati’nin önderi olarak, milyonlarca takipçisi tarafından sevgi ve saygıyla anılan bir kişi olmuştur.

Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni (Gavs)

Abdulbaki Erol, tarikatın merkezi olan Menzil Köyü’nde doğup büyümüştür. Eğitim hayatına köyündeki medreseyle başlayan Abdulbaki Erol, Arapça ve dini ilimleri bu medresede öğrenmiştir. Daha sonra eğitimine Siirt ve Van gibi yerlerde devam etmiştir. Gençlik yıllarında verem hastalığına yakalanan Abdulbaki Erol, tedavi amacıyla Ankara’ya gönderilmiş ve burada sağlığına kavuşmuştur.

Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni, tarikat lideri olarak İslam dininin öğretilerini yaymak ve takipçilerine rehberlik etmek için çaba sarf etmiştir. Kendisi, Hz. Muhammed’in 30. göbekten torunu olduğuna inanılan bir soydan gelmektedir. Abdulbaki Erol’un liderliği altında, Menzil Cemaati birçok hizmet faaliyetinde bulunmuştur. Böylece islami değerlere bağlı bir topluluk haline gelmiştir.

Bununla birlikte Abdulbaki El Hüseyni, uzun bir süre tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

sixteen + ten =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.