Kuzey Kore’de Güney Kore filmleri izleyen iki genç idam edildi

Kuzey Kore’de Güney Kore filmleri izleyen iki genç idam edildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.12.2022
101
A+
A-

Kuzey Kore’de 2020 yılının Aralık ayında çıkarılan bir yasa ile, Güney Kore’de üretilen görsel-işitsel içeriklerinin izlenmesi ve dinlenmesi suç olarak kabul edilmiş, idam ile cezalandırılacağı duyurulmuştu. Ülkede kaçak bir şekilde Güney Kore filmlerinin satışını yapan ve defalarca bu filmleri izledikleri belirtilen iki genç trajik bir şekilde idam edildi.

16 yaşında olduğu belirtilen ancak isimleri açıklanmayan iki Kuzey Koreli genç ülkelerine kaçak bir şekilde Güney Kore filmlerini soktukları gerekçesiyle infaz edildi. Günye Kore filmlerini izledikleri belirtilen gençler herkesin gözü önünde infaz edildi. Radio Free Asia’da yer alan habere göre ismi açıklanmayan gençler yerel bir pazarda yasadışı filmleri satarken polis tarafından yakalandı.

Kuzey Kore ile Çin arasındaki sınıra yakın bir şehir olan Hyesan’da yaşayan üç erkek lise öğrencisi, Güney Kore ve Amerikan yapımı dizileri izledikten sonra bu materyalleri arkadaşlarıyla paylaşırken yakalandılar. Yakalanan 3 lise öğrencisi, sorgularının ardından idam edildi. Daha önce bu suçu işlediği tespit edilen gençler, reşit olmadıkları için idam cezası uygulanmıyordu.

Güney Kore filmleri izleyen ve yabancı kaynaklı içerikleri halka satan iki genç, üvey annesini öldürmekten aynı cezaya çarptırılan bir gençle birlikte idam edildi. Kuzey Kore dışındaki herhangi bir kaynaktan elde edilen filmleri izleyenler ilk olarak bir disiplin iş merkezine gönderilerek cezalandırılıyor. Suçun tekrarlanması durumda kişi ebeveynleriyle birlikte beş yıla kadar ülkeden sınır dışı ediliyor ya da hapis cezasına çarptırılıyor.

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞIRKEN YAKALANDILAR
İdam edilen öğrencilerin Korece ve Amerikan televizyon programlarının birkaç bölümünü izledikleri bildirildi. Görüntüleri arkadaşları ile paylaşmak isterken yetkililer tarafından yakalanan öğrenciler, 2020’de çıkan yasa sonucunda idam edildi.

2020’DE YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Aralık 2020’de Kuzey Kore,Güney Kore görsel-işitsellerini ithal eden veya dağıtan herkesi idam eden yeni bir yasayı uygulamaya koydu. Dizileri izleyenlerin yaş aralığının küçük olmasından dolayı kanun, reşit olmayanlar için de yürürlüğe girdi.

DAHA ÖNCE AYNI SUÇTAN 7 KİŞİ İDAM EDİLMİŞTİ
Kuzey Kore’de daha önce de Kim Jong-un’un “habis kanser” olarak tanımladığı K-pop (Güney Kore kökenli pop müzik türü) müzik videolarını izleyip paylaşan 7 kişi idam edilmişti. Acı sonuçlara rağmen, Kuzey Kore vatandaşlarının hala Güney Kore içeriklerini tükettikleri biliniyor. Unification Media Group tarafından yapılan bir ankete göre, ankete katılanların yüzde 96’sı Squid Game ve Crash Landing on You gibi hit K-dramaları (Güney Kore yapımı diziler) izlediklerini belirtti.

11 GÜNLÜĞÜNE ÜLKEDE GÜLMEYİ VE İÇKİ İÇMEYİ YASAKLAMIŞTI
İzole yapısı nedeniyle çok fazla bilgi sahibi olunamayan ancak çok sayıda insan hakları ihlalinin gerçekleştiği bildirilen Kuzey Kore’de geçtiğimiz yılın Aralık ayında, Kim Jong-un’un babası ve Kuzey Kore eski devlet başkanı Kim Jong-il’in 10. ölüm yıl dönümü sebebiyle tüm ülkede 11 günlüğüne gülmek ve içki içmek yasaklanmıştı.

REKLAM ALANI