Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Kurak Günler’ filmine verdiği finansal desteği faiziyle geri istedi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Kurak Günler’ filmine verdiği finansal desteği faiziyle geri istedi!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 09.12.2022
Düzenleme: 09.12.2022 16:55
96
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, yönetmen Emin Alper’in son filmi ‘Kurak Günler’e verdiği finansal yapım desteğini faiziyle birlikte geri istedi. ‘Senaryoda gerçekleştirilen değişikliklerin uygun görüşmemiş olması’ karar gerekçe olarak gösterildi. Filmin yönetmeni Emin Alper ile yapımcı Nadir Öperli karara, “Ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmadığının talihsiz bir örneği olmuştur” ifadeleriyle tepki gösterdi. Seyircilere çağrı yapılan açıklamada, “Kurak Günler’i 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet ediyoruz” denildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Emin Alper’in yönettiği ‘Kurak Günler’ isimli filme verdiği finansal yapım desteğini faiziyle birlikte geri istedi.

Filmin senaristi ve yönetmeni Emin Alper ile yapımcı Nadir Öperli, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, tarafımıza gönderdiği bir yazıyla ‘Kurak Günler’ adlı projemize verdiği finansal yapım desteğini yasal faiziyle birlikte geri istediğini bildirmiştir” denilen açıklamada, “Bu karar, 2018 yılı Kasım ayında başvuru yaptığımız ilk taslaktan sonra, proje geliştirme sürecinde senaryoda gerçekleştirdiğimiz değişikliklerin uygun görülmemiş olması gerekçesiyle alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, şöyle devam etti: “Bu, senaryonun tüm değişiklikleri içeren nihai halini Sinema Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiğiniz tarihten 20 ay sonra alınmış bir karardır. Bu karar kuşkusuz, filmimizle ilgili Cannes Film Festivali’nin hemen ertesinde başlayan, Antalya Film Festivali’nden sonra da devam eden yalan ve karalamaya dayalı medya kampanyalarının baskısıyla alınmıştır.”

“KARAR KEYFİ ŞEKİLDE ALINDI”

“Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kamu fonları destek verdikleri filmlerin senaryolarındaki değişiklikleri denetlemez” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sinema sektörünün işleyişine aşina olan herkes şunu çok iyi bilir: Senaryolar yazıldığı andan çekim gününe kadar, proje geliştirme sürecinde, çekim sırasında sette ve en nihayetinde kurguda değişir. Bunun aksi, eşyanın tabiatına aykırıdır. Maalesef Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’da yapılan yönetmelik değişikliğiyle, senaryolar üzerindeki değişiklikleri takip etmek bahanesiyle eserlerimize yönelik açık bir sansür süreci işletmektedir. Nitekin ‘Kurak Günler’in yapım desteğini geri isteme kararı, sektör temsilcilerinin de yer aldığı sinema destekleme kurulu devre dışı bırakılarak, Kültür ve Turizm Bakanı’nın onayıyla, keyfi şekilde alınmıştır ve sinemamızın geleceği için son derece tehlikeli bir örnek teşkil etmektedir.”

REKLAM ALANI