Kenti katletmeye devam…

Yayınlama: 01.12.2022
Düzenleme: 06.07.2023 15:44
126
A+
A-

Nihat Toklu

Kuralsızlık, plansızlık. keyfe göre imar planı yapıp bozma yüzünden Antalya özellikle son 30 yıl içinde betona boğuldu. Yerleşim yerleri birbirine benzeyen, kimliksiz hale dönüştü.  Çevresindeki doğal güzellikleri olmasa Antalya yaşanmaz hale gelecek. Kim bilir belki de geldi bile…

Antalya’yı bu hale getiren imar planlarına uyulmamasıdır. İlçesinden, Büyükşehir’ine kadar meclislere bakın gündemin yüzde 90’ı imar tadilatıdır. Zaten sıkıntılı olan kentin dokusu, birilerine rant kazandırmak için yapılan tadilatlarla iyice bozulmaktadır. Öyle ki bu kentte, bu ülkede kurala uymak, planlara saygı göstermek sanki ayıptır.

Sanki planlar bozulmak, değiştirilmek, uyulmamak için yapılmaktadır.

80’li yılların başında yurt dışında yaşayan bir Türk mühendis, imar planına bakıp Lara falezlerinin arkasında arsa satın almış. Plana uygun olarak iki katlı villa yaptırmış. Villanın önündeki 100 metrelik kıyı bandında plana göre yapılaşma yasağı var. Park olarak görünüyor. Yani falez, deniz  ve Beydağları  manzaralı. Mühendisimiz Antalya’ya bir de küçük okul yaptırıp çalıştığı ülke olan İsviçre’ye dönmüş. Emekliliğini geçireceği evinin varlığı nedeniyle huzurluymuş.

Birkaç yıl aradan sonra Antalya’ya gelen mühendisimiz, büyük bir şaşkınlık yaşamış. Müstakil bahçeli, falez, deniz ve Beydağları manzaralı villasını zor bulmuş. Çünkü yapılaşma yasağı olan falez ile evi arasındaki 100 metrelik şeritte çok sayıda gökdelen yükselmiş. Deniz görünmez olmuş. Bu arada bölgede en küçük yapıda kendisinin villası kalmış. Öfke ile dönemin belediyesinin kapısını çalan mühendisimize verilen yanıt çok tanıdık. “İmar planı tadilatı yapıldı. Kıyı kenar çizgisi de değişti…”

Yaşadığı Avrupa’daki kuralları düşünerek yapılanı kabul etmeyen mühendisimiz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne dava açmıştı. Ama bir sonuç aldığını zannetmiyoruz. Büyük olasılıkla Antalya’yı terk edip gitti.

Plan tadilatları ile Kırcami bölgesinin önce dokusunu bozduk. Buradaki tarım alanlarına işini bilenler mevzi imar planları ile site, özel okul filan kurdu. Büyük rant elde ettiler. Bu haksızlığı gören bölge sakinleri de haklı olarak,”bizde isteriz” dediler. Kırcami’de 25 yıldır plan yapılmaya çalışılıyor. Hala bitmedi. Bu arada işini bilip, dolambaçlı yollarla yapı yapanlar, serada çalışan komşularına nazire yaparcasına emlak gelirleri ile keyif sürüyor.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Şimdi son örnek Korkuteli’ninYazır Mahallesi’nden geldi. Birileri tarla olarak satın aldıkları araziye, mevzi imar planı yaptırarak arsa haline getirmiş. Tıpkı Kırcami’deki bazı uyanıklar gibi Yazırlı’lar plan bekleyedursun. Atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Bir tarım toprağı daha ranta, betona kurban edilmek üzere.

Yazık ama çok yazık…

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

17 − eleven =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.