Kadın Platformu’ndan çocuk istismarı tepkisi

Kadın Platformu’ndan çocuk istismarı tepkisi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.12.2022
Düzenleme: 12.12.2022 00:06
86
A+
A-

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda ortaya çıkan çocuğa yönelik şiddet ve istismar ile ilgili Antalya Kadın Platformu, Attalos Heykeli önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platform adına Ayfer Güneşhan basın açıklamasını okudu. Güneşhan, yaşanılan skandal olaya tepki göstererek, “Bugün hepimiz müthiş bir öfkeyle buradayız. Bir kız çocuğunu yıllarca bu yobazlığın, bu din tüccarı ağın pençesinden kurtaramamış olmanın ağırlığı, acısı ve hıncıyla geldik buraya. Bu olayı duyduğumuzdan beri yüreğimizin sızlamayan tek bir noktası yok. İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın onursal başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı, babası tarafından 6 yaşındayken ‘evlilik’ adı altında, 29 yaşındaki aynı tarikat mensubu erkek tarafından çocukluğu boyunca istismara maruz bırakıldığını anlatarak şikâyetçi oldu. Öfkeliyiz. İnanmak istemesek de biliyoruz ki bu korkunç olay münferit değil. Biz, bir tarikat şeyhinin öz kızının yaşadıklarını duyduk” dedi.
‘Öfkeliyiz’
Güneşhan, “Bu tarikat ve cemaatlerin içerisinde, şeyhlerine tapan, şeyhin ağzından çıkan her kelimeyi sorgusuz, sualsiz kabul eden insanlar var. Ensar Vakfında istismara uğrayan onlarca çocuk, Muş’ta gönderildiği Kuran kursunda kapı koluna asılı olarak bulunan ve intihar ettiği öne sürülen 12 yaşındaki Mehmet, Elazığ’da cemaat yurdunda aile baskısıyla kalan Enes Kara yine Antalya’da  cemaat yurdunda aşçı olarak çalışan İhsan Güney tarafından 18 yaşındaki  üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul’un başını keserek katletti. Daha varlıklarından haberdar olmadığımız, organize bir şekilde istismar edilen, hem cinsel hem fiziksel hem psikolojik şiddete maruz kalan; her gün bir yenisiyle karşılaştığımız kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismarın korkunç boyutunu gözler önüne sermektedir. Şeyhin 6 yaşındaki çocuğunun bile “ailesinin onayıyla evlilik” adı altında yıllarca istismar edildiği bir tarikatın içerisinde, müritlerin çocuklarının neler yaşayabileceğini düşünmek bile istemediğimiz bir noktadayız. Öfkeliyiz. Biliyoruz ki bu insanlık dışı organize nitelikli cinsel saldırı, organize şiddet, organize istismar vakasının yaşandığı Hiranur Vakfı yani İsmailağa Tarikatı gibi onlarca tarikat var ülkemizde. Öfkeliyiz. Bu korkunç olayın failleri hala dışarıdalar. Çoktan kapısına kilit vurulması gereken bu cemaat hâlâ faaliyette.  Savcılar neden sus pus? Neden bu istismarı, nitelikli cinsel saldırıyı ört bas ediyorlar?” diye sordu.
‘İstifaya çağırıyoruz’
Memleketimizi tarikat cehennemine çevirenler bu insanlık dışı olaya ortaktır’ diyen Ayfer Güneşhan, “Tecavüzcüleri aklayanlar, “Bir kereden bir şey olmaz” diyenler, tecavüzcü ile evlendirmeyi çözüm olarak sunanlar, “küçüğün rızası” lafını kullanmaya cüret edenler hepsi bu suçun ortağıdır. İktidar tarafından tarikatların baskısıyla iptal edilen İstanbul Sözleşmesinin neden iptal edildiğini yaşanan bu istismar göstermektedir. Kadınların çocukların LGBTİ+ bireylerin yaşam güvencesi için İstanbul Sözleşmesinin ne kadar önemli olduğu bu olaylarla da bir kez daha ortaya çıkmıştır. Eğer bu iktidar değişmezse biliyoruz ki bu soruşturmaların sonucunda sorumlular ceza almayacak ve soruşturma olarak kalacaktır. Kadın bakanlığı yerine adı değiştirilerek Aile ve sosyal politikalar bakanlığı olan bakanlık sessiz kalarak bu suça ortak olmaktadır. Antalya Kadın Platformu olarak gerçek  sorumluların cezalandırılmasını, aile ve sosyal politikalar bakanını istifaya çağırıyoruz. And olsun ki tarikatları, cemaatleri, bunların para kaynaklarını, devletteki dayanaklarını, siyasi destekçilerini söküp atacağız. And olsun ki din tüccarlarının elinde cehennemi yaşayan o çocukları kurtaracağız. Bu suça ortak olanlara sesleniyoruz. Bundan sonra size korkusuz tek bir gece yok. Çünkü hepiniz teker teker yargılanana kadar bize de tek bir gece rahat uyku yok.  Yere batsın istismarcı, tecavüzcü, çocuk ve kadın düşmanı düzeniniz. Sonsuza kadar süreceğini sandığınız bu düzeni başınıza yıkacağız. İşlediğiniz tüm suçların cezasını çekeceksiniz. Tarikat ve cemaat yurtlarının kapatılması için mücadele edeceğiz. Özgürce, eşitçe, laiklikten asla taviz vermeyen bir ülkeyi emekçi halkımızla birlikte kuracağız. Haberi yapan ve hepimizin duymasını sağlayan gazeteci Timur Soykan ve Murat Ağırel’e de hepimizin adına teşekkür ediyoruz.  Timur Soykan ve Murat Ağırel yalnız değildir” dedi. Grup, konuşmaların ardından dağıldı.

REKLAM ALANI