İTO’dan ‘yeni asgari ücret’ değerlendirmesi

İTO’dan ‘yeni asgari ücret’ değerlendirmesi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.06.2023
Düzenleme: 06.07.2023 12:30
24
A+
A-

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yeni asgari ücrete ilişkin değerlendirmede bulundu. Avdagiç, “Yeni asgari ücret çalışma hayatımızın paydaşlarına hayırlı olsun. Çalışanın alım gücünün, enflasyonun üzerinde bir refah artışı ile korunması memnuniyet verici” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, asgari ücretin 1 Temmuz 2023 itibarıyla brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi kararını değerlendirdi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Bu pakette üç konunun daha yer almasının yararlı olacağı kanaatindeyiz. Birincisi, ‘Gelir Vergisi dilimlerinin’ asgari ücret artışı ve son 5 yılda yaşanan kayıplar dikkate alınarak güncellenmesi, İkincisi ‘kıdem tazminatı tavanının’ enflasyon kadar yükseltilmesi. Üçüncüsü ise ‘SGK üst limit çarpanının’ evvelki oranlara çekilmesi” dedi.

SON 5 YILDA YAŞANAN KAYIPLAR DİKKATE ALINMALI

Şekib Avdagiç, asgari ücret paketinde üç konunun daha yer almasının yararlı olacağı kanaatinde olduklarını belirterek, bunları şöyle ifade etti:

“Birincisi, ‘Gelir Vergisi dilimlerinin’ asgari ücret artışı ve son 5 yılda yaşanan kayıplar dikkate alınarak güncellenmesi, İkincisi ‘kıdem tazminatı tavanının’ enflasyon kadar yükseltilmesi. Üçüncüsü ise ‘SGK üst limit çarpanının’ evvelki oranlara çekilmesidir.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

2 × 5 =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.