iPhone 15 hakkında bildiğimiz her şey!

iPhone 15 hakkında bildiğimiz her şey!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2022
91
A+
A-

Henüz piyasaya çıkmasına bir yıldan daha uzun bir süre olsa da iPhone 15 modeli hakkında birçok iddia bulunuyor.

Apple, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerini piyasaya sürmeden önce iPhone 15 ile ilgili iddialar ortaya atılmaya başlamıştı. Özellikle standart iPhone 14 modellerinde fazla bir değişiklik yapmaması ile eleştirilen Apple, iPhone 15 ile kendisini affettirmek isteyebilir. Peki ya iPhone 15 modelinde hangi özellikler bulunacak?

iPhone 15’te bizleri neler bekliyor?

iPhone 15 modelinin tanıtılmasına yaklaşık 9 aylık bir süre olsa da telefon ve özellikleri hakkında birçok yeni iddia ortaya atılmış durumda. USB-Cperiskop lens teknolojisi ve Apple imzalı bir yonga seti iPhone 15 için yapılan en ciddi iddilar arasında. Henüz geliştirme aşamasının başında olan telefon için bu iddialar tabi ki değişkenlik gösterebilir ancak telefon hakkında önemli fikirler edinmemizi sağlıyorlar.

Dynamic Island tüm modellere yayılacak

Apple önceki modellerde olduğu gibi büyük bir tasarım değişikliği yapmayacak iPhone 15 modellerinin de iPhone 14’ün izinden gitmesi bekleniyor . Ancak bu sefer Dynamic Island’ı tüm modellerde görme fırsatı yakalayacağız. Bildiğiniz üzere Apple, Dynamic Island’ı sadece iPhone 14 Pro modellerinde kullanıyor.

Diğer yandan ekran altı Face ID özelliğine dair iddialar yer alsa da bu olasılığın oldukça düşük olduğunu söyleyelim. Ekran boyutları ise muhtemelen değişmeden kalacak. iPhone 15 ve Pro modelleri 6.1 inçlik ekranla gelirken, iPhone 15 Max ve Pro Max modelleri 6.7 inç boyutunda ekrana sahip olacak.

Dokunmatik kontrol tuşları

Apple’dan önümüzdeki dönemde standart ve Pro modeller arasında daha net ayrımlar yapması bekleniyor. iPhone 15 ile birlikte Pro modellerinin ses ve güç tuşları dokunmatik özellikler kazanabilir. Bu tuşun iPhone SE ve iPhone 7 modellerine benzer şekilde dokunsal geri bildirim yanı sıra düğmeye basma hissini de taklit etmesi bekleniyor.

USB-C

Uzun zamandır konuşulan Lightning girişlerin USB-C‘ler ile değiştirilmesi iPhone 15 modelleri ile birlikte büyük bir ihtimalle gerçeğe dönüşecek. Avrupa’da yapılan yeni düzenlemeye uymak adına Apple’ın böyle bir adım atması zorunlu görünüyor.

Diğer türlü, teknoloji şirketinin Avrupa için farklı bir yol izlemesi gerekecek. Ancak Apple’ın iPhone 15 modellerinden itibaren USB-C girişlerine geçiş yapması oldukça güçlü bir olasılık olarak görülüyor. Tabi ki bu durum ilerleyen zamanda değişebilir.

Periskop lens teknolojisi

Apple’ın “periskop” telefoto lens teknolojisi üzerindeki çalışmaları hakkında birçok söylenti bulunuyor. Bu lensler muhtemelen serinin yeni Pro modellerinde kendisine yer bulacaktır. Periskop lens teknolojisi, 5x ve hatta 10x’lik optik yakınlaştırmaya olanak tanıyor.

Mevcut Pro modellerinde 3x’lik bir optik yakınlaştırma bulunuyor. Apple, periskop lensler ile bu konuda da önemli bir adım atabilir. Samsung, hali hazırda 4x ile 10x arasında optik ve 100x‘e varan dijital yakınlaştırma sağlayan periskop lenslerini kullanıyor.

Apple imzalı modem çipleri

Son birkaç yıldır Apple, kendi modem çiplerini geliştirmek için çalışıyor. 2023 yılı ile birlikte ise Apple tarafından tasarlanan çipler ilk defa kullanılmaya başlayabilir. Şuanda Qualcomm‘un çiplerini kullanan Apple, yaşanan bazı sıkıntıların ardından kendi modem çipini üretme kararı almıştı.

Kasım 2021’de Qualcomm‘un CFO’su, şirketin 2023’te Apple’ın modem yongalarının yalnızca yüzde 20’sini tedarik etmeyi beklediğini açıklamıştı. Apple’ın başka bir yonga tedarikçisi olmadığı için bu açıklama, Apple’ın 2023 yılından itibaren kendi modem çip teknolojisini kullanacağı şeklinde yorumlandı.

Yeni 3 nm işlemci

iPhone 15TSMC‘nin yeni nesil 3 nm teknolojisine sahip A serisi çipe sahip ilk modeller olabilir. 3nm çip teknolojisinin işleme performansını yüzde 10 ila 15 oranında artırması ve güç tüketimini yüzde 30’a kadar azaltması bekleniyor.

TSMC’nin 2022 yılında 3nm çip üretimine başlaması bekleniyor. Böylelikle üretilen 3nm’lik çipler 2023’te piyasaya çıkacak olan iPhone 15 modellerinde kullanılmaya başlayabilir. Yeni teknolojinin telefonların şarj süresini olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Apple, geleneksel olarak iPhone 15 modelini yine 2023 yılının Eylül ayında tanıtacaktır. O zamana kadar yeni telefon hakkında bakalım ne gibi iddialar ortaya çıkacak? Peki siz iPhone 15 hakında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI