İkinci Turda Başka Yerde Oy Kullanılır Mı? | 2023 seçimleri ikinci turda adres değişikliği yapılabilir mi?

İkinci Turda Başka Yerde Oy Kullanılır Mı? | 2023 seçimleri ikinci turda adres değişikliği yapılabilir mi?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.05.2023
Düzenleme: 06.07.2023 15:26
24
A+
A-

Seçimler ikinci tura kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 28. Dönem Milletvekili sonuçlarında oy kullanma sürecinin ardından sonuçlar belli oluyor. Yüzde 99’undan fazlası açılan sandıklarda yüzde 50 barajını geçen aday bulunmazken seçimlerin ikinci tura kalması nedeniyle oy kullanılacak yerin değiştirilip değiştirilemeyeceği merak ediliyor. Peki ikinci turda başka yerde oy kullanılabilecek mi? 2023 seçimleri ikinci turda adres değişikliği yapılabilecek mi, farklı ilde oy kullanılabilecek mi? Merak ettiğiniz tüm detaylar Portakal Haber‘de.

İkinci Turda 18 Yaşına Yeni Girenler Oy Kullanabilecek Mi? 28 Mayıs 2023 kimler oy kullanamaz?

Seçimin ikinci tura kalması ile birlikte 18 yaşını dolduranlar oy kullanıp kullanmayacağını en çok sorulan sorular arasında. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Seçiminde, ikinci tur seçimlerinin yapılacağını duyurdu. Böylece, Cumhurbaşkanı ikinci tur seçimleri ise 28 Mayıs Pazar günü düzenlenecek. İlk turdan sonra ise yeni 18 yaşına girenler veya 28 Mayıs’a kadar dolduracaklar olanlar ise oy verip veremeyeceğini merak ediyor. Peki İkinci turda 18 yaşına girenler oy kullanabilecek mi? İşte, YSK Başkanı Ahmet Yener’in yaptığı açıklamanın detayları Portakal Haber‘de!

ikinci tur seçimi

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener daha önce yaptığı açıklamada “ Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci tura kalmasıyla birlikte yaklaşık 47 bin 523 seçmenin daha ilk kez oy kullanacağını bildirdi.

YSK’nın resmi internet sayfasında yer alan maddede “Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir ”ifadeleri yer almaktadır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

19 − four =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.