Dolar 21,5012
Euro 23,1376
Altın 1.356,04
BİST 5.409,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 31°C
Açık
Antalya
31°C
Açık
Çar 27°C
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 27°C

HDP’NİN “ASGARİ ÜCRETLİLERİN ENFLASYONA KARŞI KORUNMASI İÇİN ALINACAK ÖNLEMLERİN BELİRLENMESİ” ÖNERİSİ REDDEDİLDİ

29 Mart 2023 17:51
A+
A-

HDP’nin “Asgari ücretlilerin enflasyona karşı korunması için alınacak önlemlerin belirlenmesi” için verdiği Meclis Araştırması önergesinin TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Turan, “İktidar şu anda gücü yetiyorsa 5510 sayılı yasayı değiştirsin, kök ücreti değiştirsin ve ona göre, oranlı bir biçimde, bütün emeklilere yönelik olarak ve en düşük emekli aylığının da asgari ücretin altına düşmeyeceği bir formülasyon arasın. Yapabilirler mi? Yapamazlar. Niye yapamazlar biliyor musunuz? Çünkü fıtratları öyle” dedi.

HDP Grubu, TBMM Genel Kurulu’nda “Asgari ücretlilerin enflasyona karşı korunması için alınacak önlemlerin belirlenmesi”ne yönelik Meclis araştırması önergesinin diğer önergelerinin önüne alınarak bugünkü birleşimde görüşülmesine ilişkin grup önerisi verdi. 

“HALKIN YÜZDE 99’U AY SONUNU NASIL GETİRECEĞİNİ, AŞINI, İAŞESİNİ NASIL SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYOR”

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, önergeyi açıklamak üzere söz aldı. Turan, “Türkiye çok olağanüstü bir yoksullukla malul yani yüzde 1’ini bir kenarda tutacak olursak halkın yüzde 99’u ay sonunu nasıl getireceğini, aşını, iaşesini nasıl sağlayacağını düşünüyor. OECD verilerine bakıldığında Türkiye iktisadi parametreler açısından en kötü durumda olan ülkelerden bir tanesi. Gelir dağılımı eşitsizliğinde başa güreşiyor ve başpehlivanlığı kimseye vermiyor” dedi.

“ŞU ANA KADAR HİÇBİR İKTİDAR AKP KADAR BÜYÜK BİR KAYNAĞA HÜKMETMEDİ, BU KADAR BÜYÜK BİR KAYNAK KULLANMADI”

Turan, AKP iktidarının ekonomi politikalarını şu sözlerle eleştirdi:

“Bir an düşünün, bir iktidar, Türkiye tarihinin en uzun süresince memlekete hükmetmiş, yetmemiş, Türkiye tarihinde hiç kimsenin kullanmadığı kadar büyük kaynak kullanmış; 70 milyar dolar özelleştirme, uluslararası alandan memlekete gelen, özellikle, AKP’nin Avrupa Birlikçi olduğu dönemlerde, 2007’li yıllarda, yaklaşık olarak 600 milyar dolar, vergi gelirleri, kamu bankalarının gelirleri, Fetullah cemaatinin el konulan malları, bunların hepsi bir araya getirildiğinde şu ana kadar hiçbir iktidar AKP kadar büyük bir kaynağa hükmetmedi, bu kadar büyük bir kaynak kullanmadı. Hem bu kadar uzun süre iktidarda kalacaksın hem bu kadar büyük kaynaklar kullanacaksın dersin bitiş zili çalmasına beş dakika kala da diyeceksin ki ‘Ya, birtakım sorunlar var, bize biraz daha zaman verin bu ekonomik sorunları biz bir çözelim.’”

“İKTİDAR ŞU ANDA GÜCÜ YETİYORSA 5510 SAYILI YASA’YI DEĞİŞTİRSİN, KÖK ÜCRETİ DEĞİŞTİRSİN”

Turan, “İktidar şu anda gücü yetiyorsa 5510 sayılı Yasa’yı değiştirsin, kök ücreti değiştirsin ve ona göre, oranlı bir biçimde, bütün emeklilere yönelik olarak ve en düşük emekli aylığının da asgari ücretin altına düşmeyeceği bir formülasyon arasın. Yapabilirler mi? Yapamazlar. Niye yapamazlar biliyor musunuz? Çünkü fıtratları öyle. Avrupa Birliği süreciyle başlayan, Türkiye’nin çağ atlamasını öngören, bunun propagandası yapan siyasetin geldiğimiz noktada kadın konusunda, Kürt sorunu konusunda, Türkiye’nin temel meseleleri konusunda zaten böyle bir ittifakla iktidarda kalmayı amaçlıyor olması dikkate alınırsa bunun üzerine zaten bir şey söylemek artık mümkün değil ve anlamlı değil. En iyi şey, iktidarın bir an evvel değişmesi ve memlekete iktisaden ve siyaseten huzurun gelmesidir” dedi.

“BUNU 3 MİLYON 600 BİN KAMU ÇALIŞANINA İZAH EDEMEZSİNİZ YANİ ÖĞRETMENE, SAĞLIKÇIYA, HEMŞİREYE, ASKERE, POLİSE İZAH EDEMEZSİNİZ”

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Necip Fazıl’ın meşhur şiiridir, ‘Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa’ diyor. Şimdi gerçekten iktidar partisinin nasıl taksim yaptığını anlamakta artık zorlanıyoruz. Yani yirmi bir yıllık iktidar sonucunda kamuda maaş hiyerarşisini altüst eden iktidarın bir kamu zam politikası olmadığını İYİ Parti Grubu olarak her zaman ifade ettik. Şimdi asgari ücreti 8 bin 506 TL’ye çıkardık; güzel, daha da fazla olsun ancak bir kesime zam yaparken diğer kesimin de ekonomik gelirini benzer oranda artırmak lazım ki kamuda bir hiyerarşik bozulma meydana gelmesin. Mesela, 2015 yılında bakın, ortalama bir memur maaşı asgari ücretin 2,41 katı; 2023 itibarıyla ortalama bir memur maaşı asgari ücretin 1,39 katına düşmüş. Şimdi bunu 3 milyon 600 bin kamu çalışanına izah edemezsiniz yani öğretmene, sağlıkçıya, hemşireye, askere, polise izah edemezsiniz” dedi.

“BİRİNCİ YAPILMASI GEREKEN, BU İKTİDARIN BUGÜNKÜ SİSTEMİYLE BİRLİKTE GİTMESİ”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, AKP’nin ekonomi politikalarını eleştirirken, “HDP’nin grup önerisinde ‘ekonomik sorunların giderilmesi için alınması gereken tedbirler’ diye bir başlık atılmış. Birinci yapılması gereken, bu iktidarın bugünkü sistemiyle birlikte gitmesi. Bu iktidar iktidarda olduğu müddetçe, kaldığı müddetçe bu ekonomik sorunları çözme şansımız yok, mümkün değil. Çünkü birincisi, bu sistem işlemiyor, bu sistem kaos geliyor, bu sistem siyasi buhranlara açık bir sistem. İkincisi de yöneticiler. Yöneticilere baktığınızda, görevleri var ama sorumlulukları yok. Tüm bakanların sorumluluklarına baktığınızda, bir gram sorumluluğu yok. Hatta, yolsuzluk yapmışsan bile sorumluluğun yok, hiçbir şey olmuyor” sözleriyle eleştirdi.

“ÇALIŞANINI KORUYAN, ÇALIŞAMAYANINA BAKAN’ BİR ANLAYIŞLA POLİTİKALARIMIZI YÜRÜTTÜK, YÜRÜTMEYE DEVAM EDİYORUZ”

AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez ise “AK Parti hükümetleri olarak Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son yirmi bir yılda ülkemizin geleceği ve milletimizin refahı için her alanda önemli çalışmalar yaptık. ‘Çalışanını koruyan, çalışamayanına bakan’ bir anlayışla politikalarımızı yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

HDP’nin önerisi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

three × one =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.