GÜVENLİ ANTALYA İÇİN HEMEN YIKIM

Yayınlama: 08.02.2023
Düzenleme: 07.07.2023 17:27
166
A+
A-

Acısını, ağırlığını günün 24 saati aralıksız hissettiğimiz, ruh sağlığımızı alt üst eden Kahramanmaraş – Gaziantep- Hatay Depremi sonrası artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Ekonomi, sosyal ve siyasal durum, yaşamımız başta olmak üzere çok sayıda olguda alt üst oluşlara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Yıkılan kentlerin, ilçelerin, yerleşim birimlerinin nerede, nasıl kurulacağı ayrı bir soru işareti.

Deprem sonrası bir yandan acı ve üzüntü yaşarken, diğer taraftan kendimize, çevremize, kentimize bakmak zorundayız. Herhalde bakmayanda yoktur.

Hepimiz yaşadığımız konut, apartman depreme dayanıklı olup olmadığına tekrar bakıp düşünmüşüzdür.

Bu arada deprem uzmanlarından Antalya’da deprem riskinin arttığına yönelik uyarılar geldi.

Yaşadıklarımızın bize gösterdiği gibi zamanını kestiremediğimiz ama üç vakte kadar olacağı belli olan Antalya’daki depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Evimizi, kentimizi depreme karşı hazırlamak zorundayız.

Bu anlamda hemen yapılması gerekenler belli. Önce doğru dürüst bir Deprem Master Planı hazırlayıp bundan sonraki yapılaşmalarımızı ona göre yapmamız gerekiyor. Planın uygun görmediği, zemini sağlam olmayan alanlar imara açılmamalı.

Elbette bu plan öncesinde yapılacak acil işler var. Onların başında da ekonomik ömrünü doldurmuş, eski deprem yönetmeliği uyarınca inşa edilmiş, 40 yaşın üzerindeki yapıları yıkmak gerekiyor.

Hepimiz bunların kentin hangi bölgelerinde olduğunu biliyoruz. Antalya’nın ilk yüksek katlı yapılarının yapıldığı Güllük Caddesi,  Cumhuriyet Caddesi, Atatürk ve Işıklar Caddesi civarında kurallara uygun kentsel dönüşüm zorunlu. Benzeri şekilde 1980’lı yıllarda, 12 Eylül Darbecilerin yapılaşmaya açtığı Lara Falezleri üzerindeki denize sıfır gökdelenleri halletmemiz lazım.

Uzmanlar, Antalya’nın düşük deprem kuşağı (4’ncü derece) olduğu varsayılarak yapılaşan bu bölgelerin, günümüzdeki yüksek (2’nci derece) deprem kuşağı ölçülerine göre hiç güvenli olmadığını ısrarla belirtiyor. İlk büyük depremde buraların yerle bir olacağı ortada.

Riskli Alan” ilan edilip buralarda hızlı bir yıkım yapılması, yeni koşullara göre yapılaştırılması şart.

İlk adım olarak Cumhuriyet Caddesi üzerindeki (Eski Özel İdare İşhanı Karşısı) sinema perdesi gibi yapılardan başlanabilir. Falezlerin üzerindeki 8-10 apartmanlar çoktan 60 yılı devirdi. Bazılarının birçok bölümü kullanılmıyor. Ama yapılara kimse dokunamıyor ya da dokunmak istemiyor. Falezlere verdikleri hasar yüzünden bu yapıların önündeki Cumhuriyet Caddesi’nde sürekli uzun yırtılmalar yaşanıyor. Bu bölge ilk önemli sarsıntıda denize uçacağının işaretlerini veriyor.

Yaklaşık 50 yıl önce, bu yapılar henüz 5’li 10’lu yaşlarda iken aynı sıkıntılar ortaya çıkmıştı. Dönemin Antalya Belediye Başkanı Av. Selahattin Tonguç, İTÜ ve ODTÜ’den uzman getirdi. Buraların risk altında olduğuna dair raporu aldıktan sonra yıkmak istedi.

Ama başaramadı. Araya siyasetçiler, dönemin iktidarı girdi. Mülk sahibi Antalya’nın ünlü simalarına destek verdiler. Karşı raporlar üretip yıktırmadılar.

Ama artık bıçak kemiğe dayandı. Antalya’nın bu gibi tehlikeli yapılardan kurtulması gerekiyor. Çünkü deprem kapıda. Yıkım buradan başlamalı. Hem de acil olarak.

Bu saatten sonra Antalya artık yıkılarak yenilenecek. Yıkılarak güvenli hale gelecek. Acı gerçek bu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

18 + 11 =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.