Gram altında yeni rekor

Gram altında yeni rekor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.12.2022
93
A+
A-

ABD’de beklentilerin altında kalan enflasyon verisinin ardından spot piyasalarda altının onsu 1.813 doları test ederken gram altın da 1.084 TL ile rekor seviyesini yeniledi.

ABD’de Kasım ayı enflasyon verisi beklentilerin altında kalırken, dolarda yaşanan gerileme altının da güçlenmesini beraberinde getirdi.

Verilerin açıklanmasının ardından spot piyasada altının onsu 1.813 doları test etti. Altının onsu işlem gününe 1.781 dolardan başlamıştı.

Küresel piyasalarda altının değerlenmesi gram altının rekor test etmesine de yol açtı. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.084 ile rekor tazeledi. Rekoru görmesinin ardından gram altında fiyatlama 1.080 seviyesine oturdu.

Fed’in bu yıl gerçekleştirdiği agresif sıkılaştırma turu, spot altının Mart ayında gördüğü zirvesinden yaklaşık yüzde 14 düşmesinde ana etkenlerden biri olmuştu. Yine de değerli metal, Fed’den gelen daha az şahin söylemle Kasım başından beri yükseliş eğilimi gösteriyor.

ABD’de tüketici fiyatları Kasımda aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 7,1 artarken iki gösterge de beklentilerin altında kaldı.

REKLAM ALANI