Görme engelliler için gönüllü kitap okuma

Görme engelliler için gönüllü kitap okuma
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.01.2023
Düzenleme: 12.01.2023 13:05
107
A+
A-

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bünyesindeki ‘Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi’ndeki 80 gönüllü, görme engelli bireylerin isteği doğrultusunda kayıt stüdyosunda kitapları seslendirerek, onlarla buluşturuyor. Merkezin yurt içi ve dışından 3 bin görme engelli üyesi bulunuyor.

Bakanlığın ‘Konuşan Kitaplık’ projesi, 2012’de Türkiye Bilişim Derneği’nce ‘Kamu Uygulama Ödülü’, 2016’da Saraybosna’da düzenlenen ‘Engelsiz Balkan Platformu’nda ‘Engelsiz Balkan Ödülü’, 2019’da ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ‘Kültür ve Sanat Alanında Erişilebilirlik Ödülü’ne layık görüldü. ‘Konuşan Kitaplık’ sisteminde ayda 20 kitap hizmete sunuluyor. Metin okutulup; akıcılık, vurgulama, tonlama gibi kriterler dikkate alınarak, komisyon tarafından seçilen 80 gönüllü okuyucu, Milli Kütüphane’deki stüdyolarda görme engellilerin istekleri doğrultusunda kitapları seslendiriyor. Projeden şu anda 3 bin engelli faydalanıyor.

KOMİSYON TARAFINDAN SEÇİLİYORLAR

Kitap Dışı Materyal Koleksiyonu Şube Müdürü Hatice Atlıhan, başvuran gönüllülere deneme kayıtları yaptırıldığını belirterek, “Oluşturulan gönüllü okuyucu seçme komisyonumuz burada okutulan metinleri; akıcılık, vurgulama, tonlama gibi kriterlerde değerlendiriliyor. Kabul edilenlere uygun saatler içinde stüdyo ayarlanıyor ve burada gönüllü okuyucu olmak konusundaki temel kurallarımız öğretiliyor. Ses kayıt programının temel kullanım bilgileri, bir kitabı seslendirirken neye dikkat edileceği gibi hususlar aktarılarak aşamalar ilerliyor. Cemil Meriç Ses Kayıt Stüdyosu içerisinde 11 adet profesyonel formatta donatılmış stüdyomuz var. Işık, havalandırma gibi okuyucuların kitap seslendirirken kendisini rahat hissedebileceği her şeyle beraber bir ortam oluşturulmuş durumda” dedi.

Atlıhan, Ankara dışından kitap seslendirmek isteyen okurların veya Ankara’da olup da Milli Kütüphane’ye gelemeyecek okurların da evlerinde uygun bir ortam mevcutsa gönüllü okuyuculuk yapabileceğini belirtti.

‘AMACIMIZ ENGELLİLERİN YAŞAMINI GÜZELLEŞTİRMEK’

Milli Kütüphane’de bulunan Konuşan Kitaplık’ın geleceğe aktarılacak bir miras olduğuna dikkat çeken Atlıhan, “Milli Kütüphane’nin kuruluşundan günümüze verilen sesli kitap hizmetini bir bayrak yarışı olarak görmekteyiz. Kasetçalarlardan 2007 yılında dijital platforma taşındı ve biz de bunu daha ileriye götürmek için bugün 11 profesyonel formatta donatılmış ses kayıt stüdyomuzda gönüllü okuyucularımızla, çalışma arkadaşlarımızla beraber devraldığımız hizmeti daha ileri götürmek için çabalıyoruz. Sesli kitap hizmeti verilirken ‘engeller birlikte aşılır’ diyerek, bir nebze de olsa bu alanda katkı sağlamak istedik. Üyelerimiz eğer sınava hazırlanıyorlarsa sınav kitaplarına, edebi eserlere ulaşmak istiyorlarsa edebi eserlere ulaşmalarını sağlamak, onların yaşamındaki alanı biraz daha güzelleştirmek, genişletmek amacımız” diye konuştu. (DHA)

REKLAM ALANI