Gebiz, zeytinde marka olma yolunda

Gebiz, zeytinde marka olma yolunda
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.01.2023
189
A+
A-

Üretici kooperatifinin zeytinyağı fabrikası kapasite artırımına gidiyor

Özel Haber İlhan Çevik

Serik’in Gebiz bölgesi, son yıllarda oluşturulan yeni zeytinliklerle üretimde önemli bir kapasiteye ulaştı. Gebiz Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, artan üretimi paralel olarak kooperatife ait zeytinyağı fabrikasının kapasitesini artırmaya karar verdi.

Doğası ve iklim özellikleri ile zeytinciliğe çok uygun olan Gebiz’de son yıllarda ağaç ve bahçe sayısında büyük artış yaşandı. Zeytin rekoltesi artınca, Gebiz’de üreticilerin ortak olduğu SS Gebiz Kasabası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin zeytinyağı fabrikasının önünde uzun kuyruklar oluştu. Kasım ve Aralık aylarında neredeyse 24 saat çalışan tesis, talebe yanıt vermekte zorlandı. Ortakların ve zeytin üreticilerinin zeytinyağı sıktırmak için uzun süre bekleyerek sıkıntı çektiklerini gören kooperatif yönetimi, fabrikanın kapasitesini artırmaya karar verdi. Bu amaçla tesise ikinci bir ünite sıkım makinesi kurulması için harekete geçildi..

Yeni ünitenin satın alınması için 200 üyesi bulunan SS Gebiz Kasabası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olağanüstü genel kurul gerçekleştirdi. Divan Başkanlığını, önceki yıllarda uzun süre kooperatifi yöneten Hasan Ali Aktaş’ın yaptığı genel kurulda Rifat Büyükgebiz katip üye, Rafet Koca oy tasnif sorumlusu olarak görev aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Temsilcisi Mustafa Çömezoğlu ve İ. Uğur Acar gözetiminde gerçekleştirilen genel kurulda, uygulanacak proje hakkında üyelere açıklama yapıldı. Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, bu tür yatırımlara bakanlık tarafından verilen desteklemeler hakkında bilgi verdi.

Genel kurulda üyeler zeytinyağı fabrikasına yeni ünite yapılması için yönetim kuruluna yetki verdi. Yönetim kurulu bu amaçla başta bakanlık olmak, BAKA, Avrupa Birliği Fonları ve Dünya Bankası’ndan destek alabilecek. Yeni zeytinyağı üretim ünitesinin maliyetinin yarısının fon desteği ile karşılanması söz konusu. Gebiz  Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Zeytinyağı Fabrikası’na kurulacak ikinci yağ üretim makinesi, aynı binanın içindeki boş alanda  yer alacak

Öte yandan bu gelişme Gebizli zeytin üreticileri arasında sevinçle karşılandı. Gebizli zeytinciler, “Artık saatlerce sıra beklemeden zeytinlerimizi sıktırıp yağımızı alabileceğiz. Çilemiz bitiyor. Başka yerlere gitmemize gerek kalmayacak. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Gebiz artık zeytinde ve zeytinyağında marka olacaktır” dediler. 

REKLAM ALANI