Fed piyasaların beklediği kararı duyurdu! Art arda 7. kez faiz artırıldı

Fed piyasaların beklediği kararı duyurdu! Art arda 7. kez faiz artırıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 14.12.2022
105
A+
A-

ABD Merkez Bankası (Fed) piyasaların merakla beklediği kararı açıkladı ve 50 baz puanlık faiz artışına gitti. Art arda 7. kez faiz yükselten Fed, politika faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına çıkardı. Böylece ABD’de faiz 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed),yılın son faiz kararını açıkladı. 50 baz puanlık artışa giden Fed, art arta 7. kez faiz yükselterek politika faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına çıkardı.

FAİZ SON 15 YILIN ZİRVESİNDE

Fed, 50 baz puanlık faiz artışıyla 75 baz puanlık faiz artışı serisinin ardından sıkılaşma temposunu yavaşlatmış oldu. Fed’in son faiz artışıyla politika faizi 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

FED’İN FAİZ BEKLENTİSİ

Faiz kararıyla birlikte Fed yetkililerinin para politikası patikasındaki beklentilerini ortaya koyan noktasal tahminleri de yayımlandı. Buna göre yetkililer gelecek yıl sonunda politika faizinin yüzde 5,1 seviyesinde gerçekleşeceğini öngördü.2024 için beklenti ise daha önceki beklentilere kıyasla artırılarak yüzde 4,1 seviyesinde belirlendi.

ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞ YAVAŞLADI

ABD’de son gelen enflasyon verileri fiyat artışlarında ivmenin yavaşladığına işaret etmişti. Ülkede Kasım ayında enflasyon yüzde 7,1 ile piyasa beklentilerinin de altında kalmıştı. ABD’de enflasyon enerji maliyetlerindeki gerilemenin artan gıda maliyetlerini dengelemesiyle Kasım’da yavaşladı. Çalışma Bakanlığı‘nın verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,1 ile tahminlerin altında kaldı.

REKLAM ALANI