Elmanın hikâyesi şiir kitabı oldu

Elmanın hikâyesi şiir kitabı oldu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.07.2023
Düzenleme: 17.07.2023 14:13
11
A+
A-

Antalya‘da uzun yıllardır ayda bir ‘Dolunayda Şiir ve Müzik’ etkinlikleri düzenleyerek şiir dostlarını bir araya getiren şair Musa Fırat, elmanın hikâyesinden yola çıkıp yeni bir şiir kitabı yayımladı. İlk şiir kitabı olan ‘Papatya Yağmuru’na 1998 yılında çıkaran şair Musa Fırat, peş peşe ‘Kar Altında Güvercin Kalbim’, ‘Her Dolunay’da Hüzün Akar Denize’ adlı şiir kitaplarını okurlarıyla buluşturmuştu.

Şair Musa Fırat’ın son eseri olan ‘Elma ve Lorca’ adlı şiir kitabının tanıtımı, Yeşim Ersoy’un sunumuyla Kaleiçi semtindeki bir kafeteryada gerçekleşti. Şiir severler imza gününe yoğun ilgi gösterdi. İmza gününde kitabın isminde ‘Elma’ kelimesinin olmasından dolayı konuklara elma ikramı da yapıldı.

İLK İMZA KUMBUL İÇİN

Şair Musa Fırat, ‘Elma ve Lorca’ adlı yeni kitabının ilkini eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul’a hediye edip imzaladı. Kumbul, “Belediye başkanlığı dönemimde şairimizin eşi Hale benim personelimdi. Hale bir gün bana düğün davetiyesi getirmişti, nikâhlarını benim kıymamı arzu etmişti. Ama eşinin şair olduğunu söylememişti. Şair olduğunu şu an öğrenmiş oldum” derken gülüşmelere neden oldu.

ELMA VE LORCA’NIN ÖYKÜSÜ

Musa Fırat, ‘Elma ve Lorca’nın öyküsünün Danimarka seyahatinde gördüğü bir elma ağacı ile başladığını aktardı. Fırat, “Ağaç dallarını duvara dayamış, elmalar duvarla bütünleşmiş gibiydi. Duvar başkaldırıyı, direnişi düşündürdüğü için İspanyol şair Lorca’nın kurşuna dizilişi geldi aklıma. Bu düşünceden yola çıkarak kitabıma ‘Elma ve Lorca’ ismini verdim” diye konuştu.

MÜZİK DİNLETİLİ İMZA

Sanatçı Burçin Karakurt ile Barış Saraç’ın müzik dinletisi eşliğindeki imza gününde Antalyalı şairler Naim Tuncalı, Şehmuz Ay, Tülay Gülseven, Mehmet Budak, masalcı Aysu Sönmez, şair Musa Fırat’ın kişiliğine, eserlerine ve son kitabı ‘Elma ve Lorca’ya övgü yağdırdı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

17 + 8 =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.