Dolar 19,0254
Euro 20,3886
Altın 1.210,04
BİST 4.986,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 16°C
Çok Bulutlu
Antalya
16°C
Çok Bulutlu
Çar 17°C
Per 17°C
Cum 20°C
Cts 20°C

“E-ihracat, 2023’te rekorlar kıracak”

“E-ihracat, 2023’te rekorlar kıracak”
10 Ocak 2023 11:47
47
A+
A-

 KOBİ’ler başta olmak üzere global pazarlara açılmak isteyen şirketler, 2022 yılında e-ihracatta beklentilerin üzerinde bir talep gösterdi. ELİDER Başkanı Fehmi Darbay, özellikle KOBİ’lerin e-ihracatta rekorlar kıracağını belirterek, “E-ihracatta alınacak çok uzun bir yol ve çok büyük bir potansiyel var” dedi. Logitrans ve CDEK Türkiye CEO’su Sertalp Demirağ ise Türkiye’nin e-ihracat için stratejik bir konumda olduğunu söyledi.

Türkiye’den farklı ülkelere online kanallardan ürün ve hizmet satışında sürdürülebilir bir ivme hakim olmaya başladı. Geleneksel ihracattan farklı olarak, e-ihracat veya mikro ihracat yoluyla perakende ürünlerini global pazarlara satan Türk satıcılar, e-ihracattaki fırsatlardan faydalanmanın yollarını arıyor.

E-ticaret ve e-ihracat odaklı hizmetleri ile bilinen Elektronik Ticaret Derneği’nin (ELİDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Logi3PL E-Ticaret ve İş Geliştirme Müdürü Fehmi Darbay ile Logitrans ve CDEK Türkiye CEO’su Sertalp Demirağ, 2023 yılında e-ticaret ve e-ihracattaki beklentilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“E-İHRACAT TÜM SEKTÖRLERİN GÜNDEMİNDE”

Fehmi Darbay, Türkiye’de 2022 yılında e-ticaret hacminin 650 milyar lirayı aşmasının öngörüldüğünü vurgulayarak, “Bu rakam tesadüf değil. Tüketiciler, e-ticaretin konforuna alıştı. Çünkü e-ticaret, alışverişte tüketicilere büyük bir konfor alanı açtı. Tüketiciler, bu konfordan vazgeçmeyecek ve önümüzdeki yıllarda e-ticaret konforunda yeni gelişmelere tanık olacağız” sözlerini kaydetti. “E-ihracat da bu gelişmelerden vareste değil” diyen Darbay, “E-ihracat, bireysel satıcılarından KOBİ’lere kadar artık neredeyse tüm satıcıların ve sektörlerin gündeminde” ifadelerini kullandı.

“TİCARET BAKANLIĞI E-İHRACAT İÇİN YOĞUN MESAİ YAPIYOR”

Darbay, şöyle devam etti:

 “Ticaret Bakanlığı e-ihracat için yoğun mesai yapıyor. E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Dairesi Başkanı Sayın Hasan Önal, sektörün ihtiyaçlarına ve sorunlarına yönelik çok önemli projelere imza attı, ihtiyaçlara yönelik çözümler geliştirdi. Örneğin; geçtiğimiz aylarda yeni e-ihracat destekleri açıklandı. Bu desteklerde Sayın Hasan Önal’ın çok önemli katkıları var. Bu destekler içinde depo kira ve sipariş karşılama (fulfillment) destekleri çok önemli bir adım. Bunlar dışında tanıtım desteğinden pazaryeri entegrasyon desteğine kadar birçok yeni e-ihracat desteği geldi. Bunlar, sektörün beklediği ve ekosisteme ivme kazandıracak adımlar.”

“E-İHRACAT DESTEKLERİ 80 MİLYON TL’Yİ AŞIYOR”

Yeni e-ihracat destekleri kapsamında, uçtan uca e-ihracat hizmetleri sunan ortaklıklara ya da şirketlere “e-ihracat konsorsiyumu” statüsü verileceğini de anımsatan Darbay, “Yeni desteklerinden e-ticaret şirketlerinden pazaryerlerine kadar e-ihracata odaklanan şirketler faydalanabiliyor. Bu desteklerde telaffuz edilen rakamlar 80 milyon TL’yi aşıyor. 2023 yılı için güncellenen e-ihracat destekleri üst limitlerine göre; şirketler 27 milyon liraya, B2B platformları 7.2 milyon liraya, perakende e-ticaret siteleri, pazaryerleri ve e-ihracat konsorsiyumları 81.4 milyon liraya kadar farklı kalemlerde e-ihracat desteği alabilecek. Bu rakamlar, özellikle KOBİ’lerin e-ihracata başlaması veya mevcut e-ihracat operasyonlarını geliştirmeleri için büyük bir fırsat olarak görülebilir” şeklinde konuştu.

“E-İHRACATTA REKORLAR BEKLENİYOR”

Darbay, şunları ifade etti:

“Ticaret Bakanlığı’nın e-ihracat odaklı çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar, 2023 özellikle e-ihracatta yeni rekorlar sağlayacaktır. Yeni e-ihracat desteklerinden faydalanan KOBİ’ler e-ihracatta rekorlar kıracaktır. Türkiye’de toplam ihracat içindeki oranı yüzde 2 ila 3 olan e-ihracatta alınacak çok uzun bir yol ve çok büyük bir potansiyel var. Ticaret Bakanlığı, orta ve uzun vadede e-ihracatın toplam ihracattaki payının yüzde 10’u geçmesini hedefliyor. Bu hedef ulaşılamaz bir hedef değil. Çok daha kısa sürede bu hedefin aşılacağını öngörüyorum.”

KARMAŞIK İHRACAT SÜREÇLERİNİ KOLAYLAŞTIRIYORUZ

Fehmi Darbay, Logi3PL’in misyonundan da bahsetti. E-ticaret ve e-ihracat ekosistemine katkı sunmak üzere her türlü konuda işletmeleri desteklediklerini ve bu yönde çeşitli çözümler sunduklarına işaret eden Darbay, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle KOBİ’lerin e-ihracat ile gelişmeleri için önemli bir misyon üstleniyoruz. Global e-ticaret ekosisteminin önemli aktörlerini ülkemize kazandırarak, üretici ve KOBİ’lerimizin e-ihracata başlama ve büyüme süreçlerinde önlerindeki engelleri kaldırıyoruz. Platformlarda mağazalarının açılması, ürünlerinin rekabetçi pazarda doğru analiz ile çevirilerinin yapılarak listelenmesi, entegrasyon ihtiyaçlarının karşılanması, gelen müşteri sorularının yanıtlanması ve siparişlerin lojistik sürecinin yönetilmesi gibi e-ihracat firmalarının ihtiyaç duyduğu tüm süreçlerde destek oluyoruz. Karmaşık e-ihracat süreçlerini kolaylaştırarak hem şirketlere hem de ekonomiye katkı sunuyoruz.”

“TÜRKİYE, KÜRESEL E-İHRACATIN MERKEZİNDE”

Logitrans ve CDEK Türkiye CEO’su Sertalp Demirağ ise, e-ihracatın her yıl hatırı sayılır bir büyüme kaydettiğini belirterek, Türkiye’nin e-ihracat için stratejik bir konumda olduğunu söyledi. CIS, MENA ve Avrupa ülkelerinin tam ortasında bulunan Türkiye’nin küresel e-ihracatın merkezinde olduğuna işaret eden Demirağ, “Türk KOBİ’ler ve perakende firmaları, global pazarlara yakın konumu sebebiyle Türkiye’den e-ihracat fırsatlarını değerlendirmelidir. E-ihracatı kolaylaştıran entegrasyonlarla kısa süre içinde farklı ülkelere satış yapılabilir” diye konuştu. Özellikle Rusya, Afrika ve Kuzey Avrupa pazarlarının Türkiye’den e-ihracat için önemli fırsatlar barındırdığını belirten Demirağ, Logitrans ve CDEK olarak dijital alt yapı entegrasyonları, stok ve lojistik süreçlerde e-ihracat firmalarına uçtan uca destek sağladıklarını sözlerine ekledi.