Düğmeli Evler’den 7 Harika Fotoğraf

Düğmeli Evler’den 7 Harika Fotoğraf
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.12.2022
Düzenleme: 15.12.2022 10:40
132
A+
A-

Tarihçi-yazar İlber Ortaylı’nın, “Yolda İbradı ve Akseki’yi ziyaret edin. Osmanlı ulemasının ve kadıların çokça çıktığı merkezlerdi. Maalesef bütün Orta Anadolu kasabaları gibi mimarisi günden güne değişen bu şehirleri kaybolmadan ziyaret etmeniz lazım” diyerek gezi tavsiyesinde bulunduğu İbradı ve Akseki Düğmeli Evler ile meşhur.

Bu evlere düğmeli evler denilmesinin sebebi mimari özellikleri. Sedir katran ağacından kestikleri ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, binayı taş yığarak, herhangi bir harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapılmışlar. İskeletin dışarda kalan kısımları da düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler demişler. Akseki, İbradı ve bazı köylerdeki geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan özgün yapılar, “Düğmeli ev” olarak biliniyor. Sizin için hazırladığımız bu listede Düğmeli Evler’den 7 Harika Fotoğraf’ı paylaşıyoruz…

Düğmeli evler tamamen yöredeki malzemeler kullanılarak (ağaç ve taş) yapılan yapılardır. Bu evlerin en büyük özelliği harç veya çimento gibi herhangi bir malzeme kullanmadan yapılmış olmalarıdır.

Yapılarda yörede bulunan Toros Sediri (Katran Ağacı) ve yine yüksek yaylalarda yetişen Andız Ağacı kullanılmıştır. Yapının iskeleti ağaçtan oluşturulmuş ve içlerine taş yığılmıştır.

Bu yapılarda taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşımaktadır. Duvardan taşan hatıl uçlarının düğme gibi gözükmesinden dolayı bu evlere “Düğmeli Ev” (Pişduvan) denmektedir.

Antalya’nın Akseki ve İbradı ilçelerinde mimari tarzından dolayı “düğmeli ev” olarak adlandırılan yapılar, bölgeye turist çekmeye devam ediyor. Antalya’ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta bulunan ilçelerdeki 300 yıllık geçmişi olan düğmeli evler, ilk günkü gibi görenleri etkiliyor.

Bugün bu coğrafyada düğmeli evlerin en iyi görülebileceği yer Ormana Köyü ve civarı. Köyde kimisi restore edilmiş kimisi de yıkılmaya yüz tutmuş 300’den fazla tarihi düğmeli ev yer alıyor.

Tarih boyunca ticaret yollarına ev sahipliği yapan Akseki-İbradı bölgesi, aynı zamanda Akdeniz’in ılıman ve iç kesimlerin karasal iklimi arasında bir geçiş noktası özelliğini taşıyor.

Not: Fotoğraflar alıntıdır…

REKLAM ALANI