Çandır’dan 2023 uyarısı

Çandır’dan 2023 uyarısı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.12.2022
103
A+
A-

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 2023’ün hem küresel ölçekte, hem de Türkiye ve Antalya için sıra dışı bir yıl olacağını söyleyerek, “Risk iştahının azaldığı, ticaretin zorlandığı ve ekonomilerin ivme kaybettiği bir yıl bizleri beklemektedir” diye uyardı.

Antalya Ticaret Borsası’nın 2022 yılı Aralık ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Tarım sektörü başta olmak üzere kent gündemine ilişkin değerlendirmeler yapılan toplantıda ATB Başkanı Ali Çandır, açıklamada bulundu. ATB’nin 2023 yılı bütçesi de, geçen yıla göre yüzde 61’lik artışla 25 milyon TL olarak kabul edildi.

AFET OLAYLARI ARTTI

Aşırı yağışlar sonrası Kumluca, Finike ve Demre’de meydana gelen sel afetine dikkati çeken Ali Çandır, bölgede, özelliklede tarımda zararlara neden olduğunu belirterek, “Son dönemde iklim değişikliğine bağlı hortum ve sel gibi afet olaylarının arttığını gözlemliyoruz. Artan sel afetlerini ve afetler sonrası oluşan maliyetleri önlemenin yolu, bilgiye dayalı kamusal altyapı hamlesinden geçmektedir. Kamunun altyapıda yapacağı yatırımlar, afetlerin olumsuz etkisini azaltacaktır” dedi.

ANTALYA’NIN 2022 PERFORMANSI

Antalya’nın, 2022’yi ülke ortalamasının üzerinde bir performansla geçirdiğini söyleyen Çandır, turizm odaklı hizmet sektörünün, bu gelişmede önemli rol oynadığını kaydetti. Çandır, “Tarım ve ticaret sektörleri ise reel olarak 2021’in gerisinde kaldı. Üretim miktarlarında artışlar olsa bile fiyat- maliyet ilişkisi üretici ve ticaret erbaplarının aleyhine çalıştı. Üretim ve ticarette bizleri en çok zorlayan konulardan biri krediye erişim oldu. Antalya’da kredi kullanımındaki ortalama artış, ülkemiz genelinin altında kaldı. Özellikle öz sermaye zafiyeti bulunan işletmelerin faaliyetleri zorunlu olarak sınırlandı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 200 milyar liralık yeni Kredi Garanti Fonu (KGF) kredisini, 2023 yılı için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

TARIMDA ÜRETİM MİKTARI ARTTI

Kent tarımının, 2022’de üretim miktarı olarak 2021’den daha iyi bir yıl geçirdiğini belirten Çandır, maliyetlerin aşırı artışına karşılık fiyatlarda benzer bir artış olmayınca, miktardaki artışa uygun bir kazanç sağlanamadığını dile getirdi. Bu durumun, tarımsal girdi fiyatlarıyla, tarımsal üretici fiyatları arasındaki aleyhe açılan makastan da görüldüğünü anlatan Çandır, “Tarımsal ihracat rakamlarımız da mütevazi artışlar kaydetti. Bu durum sadece ekonomik nedenlerden olmadı, ekonomi dışı faktörler de burada etkili oldu” dedi.

YENİ YIL UYARISI

2023’ün hem küresel, hem de Türkiye ve Antalya için sıra dışı bir yıl olacağına dikkat çeken Çandır, şöyle konuştu:

“Risk iştahının azaldığı, ticaretin zorlandığı ve ekonomilerin ivme kaybettiği bir yıl bizleri beklemektedir. Tüm bu öngörülere rağmen Antalya’nın turizm, ticaret ve tarımsal gücü, bizleri ortalama üzerinde bir performans göstermeye yönlendirmektedir. 2023, her şeyden önce Cumhuriyetimizin 100’üncü yılıdır. Asırlık Cumhuriyetimizi gelecek nesillerimize zengin ve çağdaş bir düzeyde teslim etme azmimiz asla değişmeyecektir.”

PRİM VE VERGİ YÜKÜ TALEBİ

Artan girdi maliyetleri, asgari ücret üzerindeki prim ve vergi yüklerinin, tarım sektörünü diğer sektörlere oranla ilave olarak zorlayacağını söyleyen Çandır, tarım sektöründeki iş gücü probleminin azaltılması, kırdan kente göçün engellenmesi ve üretimin arttırılması gerektiğini söyledi. Çandır, şu talepleri sıraladı:

“İşçi ve işveren tarafından ödenen SGK ve BAĞ-KUR primleri ile vergilerin maliyetlerinin en az yüzde 75’inin kamu tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Kamunun bu maliyete katlanması durumunda tarımda kendi adına ya da başkası adına, sürekli veya dönemsel çalışan kayıtlılık oranı hızla artacaktır. Hatta devlet bu durumdan daha karlı çıkacak ve kısa sürede şimdikinden daha fazla gelir elde edecektir.”

MUZ ÜRETİMİ SUSAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Sektörel analiz toplantılarına da değinen Ali Çandır, susam üretiminin azalması ve ticaretindeki sorunlar ve önerileri gündeme getirdi. Susam üretimi için teşvik ve desteklerin yetersiz olduğunu dile getiren Çandır, muz üretimine verilen teşvik ve kredilerin susam üretimini olumsuz etkilediğini kaydetti. Susam ekilen alanların imara açılmasının sorun olduğunu ifade eden Çandır, artan olumsuz iklim koşulları ile orman yangınlarının etkisi ve muz seralarından kaynaklı bitki gelişimin olumsuz etkilenmesi sonucu rekolte düşüşü yaşandığını açıkladı. Susam mamullerindeki taklit ve tağşişin ürünlerin imajına verdiği zararın tüketimi olumsuz etkilemesine de değinen Çandır, bu konuda sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin hazırlanan raporun, ilgili kurumlarla paylaşıldığı ve susamdaki sorunların takipçisi olacağını da söyledi. (DHA)

REKLAM ALANI