Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’den Asgari Ücret ve EYT Açıklaması

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’den Asgari Ücret ve EYT Açıklaması
REKLAM ALANI
Yayınlama: 14.12.2022
128
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün 14:00’te başlaması planlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci görüşmeleri öncesi yeni açıklamalar yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumunca düzenlenen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin kapanış konferansında konuşan Bilgin, “Asgari ücreti, diğer ücretleri de rahatlatacak bir düzeyde bir uzlaşmayla belirleyeceğiz” dedi.

Bilgin, “Yapılan eleştirileri inceliyorum. Asgari ücret diğer ücretle çalışanların da ücretlerinin yukarı tırmanmasını sağlar. İnanıyorum ki bugünkü toplantıdan belli bir uzlaşma sağlayarak, asgari ücretliyi rahatlatacak bir ücrette anlaşma sağlayacağız. Bu ay içinde yasal olarak imzalamamız lazım. Bu defa da geniş bir uzlaşma ile bunu yapacağımıza inanıyorum. Bu hafta asgari ücretle ilgili önemli bir toplantı yapıyoruz. Toplantı bittikten sonra bir değerlendirme yaparak kamuoyu ile paylaşacağız” şeklinde konuştu.

‘EYT, İSTİFADE EDECEK HERKESİ KAPSAYACAK’

Bakan Bilgin, EYT düzenlemesi ile ilgili ise “EYT’de teknik sorun ile yaş arasında nasıl ilişki kuruldu, bilmiyorum. Teknik sorun, kayıtlarla ilgili sorunlar. Sorunların çözüldüğünü söylüyorum. Bir sorun var değil. Altyapıyı oluşturuyoruz. İstifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz” diye konuştu. (DHA)

REKLAM ALANI