Bakan Bozdağ’dan ‘cinsel istismar’ genelgesi

Bakan Bozdağ’dan ‘cinsel istismar’ genelgesi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 22.12.2022
109
A+
A-

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, kadına karşı şiddet ile çocuklara yönelik özellikle cinsel istismar suçlarına ilişkin soruşturmaların titizlikle yürütülmesi ve bu konuların Adalet Bakanlığı’na bildirilmesi için genelge yayımladı.

Bakan Bozdağ’ın imzasıyla başsavcılıklara gönderilen genelgede; kadın, çocuk, aile ve sosyal hayata doğrudan etki eden, özellikle mağdur ve şüphelilerin nitelikleri nedeniyle toplumda ayrıca hassasiyet oluşturan suçlara ilişkin soruşturmaların etkin şekilde yürütülmesinin önem taşıdığına dikkat çekildi. Genelgede; kadınlara yönelik gerçekleştirilen, çocuklara karşı işlenen, aile ve sosyal hayata doğrudan etki eden, özellikle mağdur ve şüphelilerin nitelikleri nedeniyle toplumda ayrıca hassasiyet oluşturan suçlara ilişkin soruşturmaların, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından derhal Cumhuriyet başsavcısına bilgi vermesi istendi. Ayrıca Cumhuriyet başsavcısı tarafından söz konusu suçların soruşturma süreçlerinin titizlikle takip edilerek etkin soruşturma yapılmasına yönelik her türlü tedbirin alınması gerektiği de vurgulandı.

GENELGEDE ‘BASIN’ VURGUSU DA YAPILDI

Genelgede Adalet Bakanlığı’nın, gerekli araştırmaları yaparak çözüm önerileri geliştirmek ve mevzuat hazırlıkları yapmakla görevli olduğu hatırlatılarak, “Adalet Bakanlığı’nın, ülke genelini ilgilendiren olaylarda kamuoyunu bilgilendirilebilmesi, ilgili bakanlıklar ile kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonu sağlayabilmesi amacıyla, söz konusu soruşturmalar hakkındaki bilgilerin Cumhuriyet başsavcısı tarafından derhal Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi” istendi.

Genelgede kadına ve çocuklara yönelik suçlarla ilgili olarak soruşturma süreçlerine ilişkin, mahallinde basın sözcülüğü ve medya iletişim büroları vasıtasıyla gerekli bilgilendirme faaliyetlerinin de geciktirilmeksizin gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekildi. (DHA)

REKLAM ALANI