Bakan Bilgin’den FLAŞ açıklama! Emeklilikte yaşa takılanlar için EYT yaş sınırı, şartı olacak mı?

Bakan Bilgin’den FLAŞ açıklama! Emeklilikte yaşa takılanlar için EYT yaş sınırı, şartı olacak mı?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 09.12.2022
Düzenleme: 09.12.2022 13:24
118
A+
A-

Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak düzenlemede “EYT yaş sınırı, şartı olacak mı?” sorusu milyonlar tarafından merak ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin TBMM’de EYT yasası başta olmak üzere bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Bilgin ayrıca sözleşmeli personel düzenlemesi, geçici işçi sorunu ve asgari ücret ile ilgili önemli bilgiler verdi. İşte EYT’de son durum ve detaylar… Aralık ayı ile beraber emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak EYT düzenlemesi gündemdeki sıcaklığını giderek artırıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM’de EYT yasası başta olmak üzere önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, EYT düzenlemesinin en geniş kapsamlı haliyle yapılacağını açıklarken, asgari ücret, sözleşmeli personel düzenlemesi ve geçici işçi sorunu ile ilgili son durumu paylaştı.

BAKAN BİLGİN’DEN YENİ EYT AÇIKLAMASI: EN GENİŞ KAPSAMLI HALİYLE YAPACAĞIZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin merakla beklenen EYT açıklamasını gerçekleştirdi. İşte Bakan Bilgin’in açıklamaları:

“Burada her türlü eleştirinin yapılması çok önemlidir. Burada yapılan konuşmaların özgür bir şekilde yapılmasını sağlamak zorundayız.
Bizim önceliğimiz çalışma ilişkileridir. Endüstri ilişkilerinde işçi-işveren ilişkileri çok önemlidir. Devlet de burada gerekli tedbirleri almakta zorunludur. Çalışma ilişkilerinde sendikalar çok önemlidir. Sermaye kendiliğinden güçlüdür. Emekçilerin örgütlenmesi ve onları işverene karşı eşit hale getirmek bizim Çalışma Bakanlığı’nın görevidir.

Biz enflasyona karşı çalışanları koruyacak şekilde düzenlemeler gerçekleştirdik. Aritmetik olarak daha önce yüzde 80’e varan asgari ücrette artış sağladık.

ASGARİ ÜCRET ARAŞTIRMASI

Geçtiğimiz ay Türkiye çapında araştırma yaptırdık. Araştımaya göre ortalama kamuoyunun beklentisi çok yüksek çıktı. İşverenlerin beklentisi 7 bin lira civarında çıktı. Asgari ücret dışında alan işçilerin beklentisi 7500 lira çıktı. Asgari ücretlilerin beklentisi ise 7600 civarı çıktı.

Sık sık asgari ücretli çalışan sayısının yüzde 60 düzeyinde olduğu söyleniyor. Asgari ücretlilerin oranı yüzde 38 küsur. Asgari ücret düzenlemesi sadece asgari ücretlileri ilgilendiren bir konu değil. Bütün çalışanlar etkileniyor. Aynı zamanda diğer ücretleri belirleyen bir ücrettir. Gerçekçi bir rakam belirlersek herkese yansır.

İstihdam büyük bir sorundur. Dolayısıyla işsizlikle mücadeleyi kendi araçlarımızla sürdürmeye çalışıyoruz. İşsizlik sorununun çözümünün temel iktisadi yöntemler olduğunu biliyoruz.

Sözleşmeli personelin kadroya alınması konusunda 32 tür sözleşmeli personel var. Hepsini bir disiplin altına alıyoruz. Çalışmamıza göre hemen kadroya geçiyorlar. Yaklaşık 500 bine ulaşacak bir sayı var. Çalışma teknik olarak bitti.

Kurumsal işletmelere yani sendikalı çalışanı olan işletmelere beyaz bayrak vereceğiz. Sendikalaşmaya karşı olan işverenleri de teşhir etmiş olacağız.

GEÇİCİ İŞÇİ SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ

Geçici işçi sorununu da çözüyoruz. Çalışmasını bitirdik. Bu ay içerisinde Meclis’e intikal edecek.

EYT OCAK AYINDAN ÖNCE MECLİS’E GELEBİLİR

EYT konusu Türkiye’nin önündeki en önemli konulardan birisi. Bu konunun uzamasının en önemli nedeni herkesi dinlemek zorundayız. Kapsamına tam anlamıyla ulaşacağız. Gerçek boyutları ortaya çıktığında kimsenin endişesi olmasın. Temel kriterler var. Ocak ayından önce Meclis’e getirmeyi planlıyoruz.

Çalışma bitince kamuoyuyla paylaşacağız.”

SON TOPLANTI KÜLLİYE’DE GERÇEKLEŞTİ

EYT düzenlemesi için detayların açıklanmasına çok az bir zaman kaldı. EYT’de yaş sınırı başta olmak üzere geniş kapsamlı olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılacak düzenleme ile ilgili son toplantı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

EYT DÜZENLEMESİ İÇİN TASLAK TAMAMLANDI: EYT’DE YAŞ SINIRI OLACAK MI?

EYT düzenlemesi için artık sona yaklaşıldı. Asgari ücret ile beraber Türkiye’nin bir numaralı gündeminde yer alan yaklaşık 4 milyon kişiyi ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak EYT yasası içinde “Yaş sınırı olacak mı” sorusu en çok merak edilenler arasına girdi.

EKONOMİ YÖNETİMİ VE AK PARTİ KURMAYLARI KÜLLİYE’DE EYT’Yİ MASAYA YATIRDI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin düzenleme ile ilgili son toplantı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katıldı.

REKLAM ALANI