Antalya’da Yerel Gazeteciler İçin Medya Okuryazarlığı Eğitimi Yapıldı

Antalya’da Yerel Gazeteciler İçin Medya Okuryazarlığı Eğitimi Yapıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.06.2023
Düzenleme: 16.06.2023 11:56
107
A+
A-

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın Antalya‘da düzenlediği Yerel Gazeteciler İçin Medya Okuryazarlığı Eğitimi ASSİM’de gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Bölüm Başkanı Stefano Fantaroni, konuşmasını yer yer Türkçe sürdürdü.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (Um:ag) Türkiye’deki gazetecilik çalışmalarına desteğini sürdürüyor. 10 ilde yapılacak olan Yerel Gazeteciler İçin Medya Okuryazarlığı Eğitimi’nin ilk ayağı olan Antalya eğitimi 15 Haziran Perşembe günü gerçekleştirildi. Antalya’dan yerel basın mensuplarının, gazetecilik eğitimi alan öğrencilerin ve lisansüstü araştırmacıların katıldığı eğitimde, alanının başarılı akademisyen ve araştırmacıları önemli bilgiler verdi.

Eğitmenler Mehmet Şafak Sarı ve Doç. Dr. Tezcan Durna sunum eşliğinde katılımcılara önemli bilgiler verdi.

Muratpaşa’da ASSİM (Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri) İnciraltı Salonu’nda gerçekleşen eğitim, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Bölüm Başkanı Stefano Fantaroni’nin açılış konuşmasıyla başladı. Fantaroni basın özgürlüğünden, demokraside gazeteciliğin öneminden ve yalan haberlerin günümüzde ulaştığı noktalardan bahsetti. Eğitmenlerden Doç. Dr. Tezcan Durna Medyanın Ekonomi Politiği, Medya İçeriklerinin Eleştirel Okuması, Medya içeriklerinin yarattığı anlamlar gibi konularda teorik bir eğitim verdi. Durna’nın Medya Okuryazarlığı temelinde anlattığı konular katılımcılardan büyük ilgi gördü. Öğle yemeğinin ardından Mehmet Şafak Sarı’nın Dezenformasyonla Mücadele Yöntemleri’ni ve araçlarını anlattığı bölüm günün en önemli konuları arasındaydı. Teyit.org ve Doğruluk Payı gibi dezenformasyona karşı mücadele yürüten platformların önemini vurgulayan Sarı, gazetecilerin manipülasyon ve dezenformasyon karşısında her zaman temkinli olması gerektiğinin altını çizdi.

Mehmet Şafak Sarı’nın dezenformasyon konusunda verdiği örnekler çarpıcıydı.

Eğitim, Dr. Özge Mumcu Aybars’ın katılımcılara verdiği sertifikalar ile sonlandı. Antalya’dan sonra Mardin ile devam edecek olan eğitimler, yıl boyunca Türkiye’nin farklı bölgelerine ve şehirlerine yayılacak.

REKLAM ALANI

Katılımcılara sertifikalarını Uğur Mumcu’nun kızı ve Uğur Mumcu Vakfı’nın kurucularından olan Dr. Özge Mumcu Aybars takdim etti. Portakal Haber ekibi olarak bizler de eğitimde yer alarak sertifikalarımızı aldık.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

6 + 19 =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.