Antalya’da Ekmek 7.5 TL Oluyor

Antalya’da Ekmek 7.5 TL Oluyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 24.07.2023
3
A+
A-

Toplu ulaşımın ücretlerinin 15 TL’ye çıkmasının ardından bir zam sinyali de ekmeğe geldi. Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Murat Ülger, 210 gram ekmeğin 7.5 TL’den satılması için başvuruda bulunduklarını zammın önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacağını söyledi.

Antalya’da ulaşıma gelen yüzde 56’lık fahiş zammın ardından bir zam sinyali de ekmeğe geldi. 15 Haziran itibariyle 6 TL’den satılmaya başlanan ekmeğe aradan henüz bir ay geçmiş iken yeni bir zam haberi geldi. Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Murat Ülger, son günlerde hemen hemen bütün ürünlere zam geldiğini, bu zamların birçok üründe olduğu gibi, halkın temel besini olan ekmeğin maliyetini de arttırdığını belirtti. 210 gram ekmeğin 7.5 TL’den satılması için ilgili kurumlara başvuruda bulunduklarını belirten Ülger, yeni fiyat tarifesinin önümüzdeki günlerde uygulamaya başlanacağını söyledi.

‘Mecbur Kaldık’

TBMM’den geçen son Torba Yasa’nın ardından artan maliyetler nedeniyle ekmek fiyatlarını da arttırmak mecburiyetinde kaldıklarını belirten Ülger, “Zaten asgari ücrete zam gelmişti, her şeye zam geldi. Susam başta olmak üzere birçok malzemenin fiyatlarının artması nedeniyle artışın yapılması elzem oldu.

Şimdi mazottan ve doğalgazdan dolayı bir kez daha artış oldu. Susama yüzde 30 civarında zam geldi. İlgili kurumlara 210 gram için 7.5 TL olması yönünde bir başvurumuz var. Ay başına yetiştirebilirsek uygulamaya başlayacağız.  280 gram ekmek 10 TL, simit ve poğaçanın fiyatlarınında 8-9 TL olması bekleniyor” dedi.

‘Esnaf Günü Kurtarıyor’

Mazot, elektrik, doğal gaz zamları, inşaat, emlak fiyatlarının artması, taşıt fiyatları, asgari ücret artışı ve vergi zamlarından dolayı, sürekli artan ekmek maliyetlerinden dolayı fırıncı esnafının zor bir dönem geçirdiğini belirten Ülger, “ Susam başta olmak üzere birçok malzemenin fiyatlarının artması nedeniyle artışın yapılması elzem oldu. Esnaf şu an için bitik durumda, günü kurtarıyoruz. Bütün girdi maliyetlerimiz serbest piyasa ekonomisi, ama ekmeğin fiyatını devlet belirliyor. Ekmek fiyatlarına yapılacak olan zammı devletten izin alarak uygulayabiliyoruz. Un olsun,

mazot olsun her gün zam geliyor. Ancak biz 2-3 ayda bir zam alabiliyoruz. O güne kadar aldığımız zamda eriyor” ifadelerini kullandı.

‘Ruhsatsız Fırın Sayısı Arttı’

Art arda gelen zamlar nedeniyle tüm kesimlerin rahatsız olduğunun altını çizen Ülger, “Türkiye ekonomisi belli, gelen zamlar herkesi rahatsız ediyor. Her gün gelen zamlardan hepimiz bıktık, ekmeği, simidi veya pastayı yüksek fiyattan satmayı, sürekli zam gelmesini, fiyatların değişmesini bizde istemeyiz. Ruhsatsız fırın problemimiz yıllardır devam ediyor. Şu anda yarı yarıya hatta geçti bile, ruhsatsız fırın sayısı ruhsatlının üstünde şu anda. Unlu mamüller, pasta, simit, poğaçacı adı altında ekmek çıkartılıyor. Pasta bölündükçe bizim maliyetlerimizde artıyor.

Üretim sayısı düştükçe maliyetlerimiz artıyor. Personel sorunumuzda gün geçtikçe artıyor. Kiralardan dolayı, ustaları Antalya’da tutamıyoruz. Çünkü Antalya’da kiralar olması gerekenin çok çok üzerinde insanlar Antalya’da durmak istemiyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

4 × four =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.