Dolar 19,0510
Euro 20,5023
Altın 1.211,97
BİST 5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 20°C
Az Bulutlu
Antalya
20°C
Az Bulutlu
Paz 18°C
Pts 19°C
Sal 13°C
Çar 16°C

Antalya’da, Diplomasi Forumu Vakfı kuruluyor

Antalya’da, Diplomasi Forumu Vakfı kuruluyor
4 Ocak 2023 23:40
51
A+
A-

TBMM Genel Kurulu’nda, Antalya Diplomasi Forumu Vakfı Kanun Teklifi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, kabul edilen kanun teklifi ile; Antalya Diplomasi Forumu’nu düzenleyecek ve merkezi Antalya’da olacak vakfın kuruluşuna, faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar belirleniyor. Türkiye’yi, diplomasi ve dış ilişkiler yönüyle tanıtacak, Türkiye’nin diğer ülkelerle dostluğunu, iş birliğini geliştirecek faaliyetlerde bulunacak.

Antalya Diplomasi Forumu Vakfının gerçekleştireceği faaliyetler arasında; diplomasi alanında Türkiye’nin bölgesel ve küresel değerlerine katkıda bulunmak için düzenli olarak tekrarlanacak forum ile yıl içinde toplantı, konferans, seminer, sempozyum, kurs, çalıştay ve benzer etkinlikler düzenleme, Türkiye’nin uluslararası ilişkiler ve diplomasi alanındaki katkılarını artırmak için yurt içi ve dışındaki üniversite ve sivil toplum örgütleri, ilgili diğer gerçek, tüzel kişilerle ortak projeler yürütmek, medyada süreli veya süresiz yayınlar yapmak veya yaptırmak gibi faaliyetler yer alıyor.

VAKIF YÖNETİMİ

Kabul edilen kanunla; vakfın karar organı olacak mütevelli heyetinde 11 kişi yer alacak. Daimi üye sayısı 6 olup bunlar mevcut veya eski Dışişleri Bakanları ile muvazzaf veya emekli büyükelçiler veya Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyeleri veya Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu üyeleri veya TOBB Yönetim Kurulu ve Genel İdare Kurulu üyeleri arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Daimi üyeler dışında, YÖK’ün uluslararası ilişkiler ve hukuk alanında çalışan profesör unvanlı öğretim üyeleri arasından seçeceği 2 kişi ile uluslararası ilişkiler ve hukuk alanında faaliyet gösteren vakıf, dernek veya düşünce kuruluşlarının görevlileri arasından mütevelli heyet başkanının seçeceği 3 kişi, 5 yıl süreyle mütevelli heyet üyeliğini yürütecek. Cumhurbaşkanı, mütevelli heyet başkanını daimi üyeler arasından seçecek. Vakfın denetleme kurulu ise mütevelli heyet tarafından 5 yıl süreyle görevlendirilecek 5 üyeden meydana gelecek. Kurulun oluşumunda Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığının temsilcilerine yer verilecek.

Vakıf, amaç ve faaliyetleri doğrultusunda yıllık bütçe yapacak. Vakfın kuruluş merkezi olarak kullanılmak üzere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca uygun görülen taşınmaz üzerinde vakıf lehine bedelsiz irtifak hakkı tesis edilecek. (DHA)