Antalya’da, 2022’nin son saatlerindeki organ nakli hastalara umut oldu

Antalya’da, 2022’nin son saatlerindeki organ nakli hastalara umut oldu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.01.2023
116
A+
A-

13 yaşındaki kız çocuğunun ailesi tarafından organ bağışı sayesinde, nakil bekleyen birçok hasta yeni yıla umutla girdi. 2022’nin son saatlerinde ekipler nakil için zamanla yarıştı.

Antalya’da, ani kalp durması neticesinde yaşamını yitiren 13 yaşında Zeynep Sükeyna Fidancı’nın ailesi tarafından yapılan organ bağışı, yeni yılda nakil bekleyen hastaların umudu oldu.

Acılı aile, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Uğur Genç ile görüşmeleri sonucu kızlarının organlarının bağışlanmasına karar verdi.

2022’nin son saatleri, nakil bekleyen hastalar için hummalı çalışmalara sahne oldu.

Fidancı’dan alınan kalp ile akciğer, nakli uygun bulunan hastalara nakledilmek üzere Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Ankara’ya gönderildi.

Ekipler zamanla yarıştı

AA’nın haberine göre; Fidancı’nın iki böbreği, karaciğeri ve kornealarının ise Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde nakil bekleyen hastalara nakledilmesi kararlaştırıldı.

Antalya’daki organ nakilleri için yeni yılın ilk saatlerinde Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi ekipleri; merkez müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ile cerrah hekimler Prof. Dr. İsmail Demiryılmaz, Prof. Dr. Abdullah Kısaoğlu ve Öğretim Görevlisi Dr. Ali Avanaz’ın yönettiği operasyonlarda zamanla yarıştı.

Bir böbreği, 6 yaşındaki çocuğa nakledildi

Fidancı’nın böbreğinin biri Konya’dan gelen 6 yaşındaki çocuğa, diğer böbreği Gaziantepli 16 yaşındaki çocuğa nakledildi.

REKLAM ALANI