Antalya Arkeoloji Müzesinde Yer Alan 7 Önemli Heykel

Antalya Arkeoloji Müzesinde Yer Alan 7 Önemli Heykel
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.12.2022
147
A+
A-

1922 yılında kurulan, yüzüncü yılını doldurarak tarihe tanıklık eden ve tarihi bizle buluşturan Antalya Arkeoloji Müzesi, Antalya’nın en önemli kültürel değerlerinden birisi durumunda. Antalya sınırlarında yaşamış üç önemli Akdeniz antik uygarlığı Likya”, “Pamfilya” ve “Pisidya”ya adanan Antalya Müzesi, 1988’de “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülünü aldı. Her geçen yıl ziyaretçi sayısını arttıran müzeye giriş ücreti 90 TL, Müze Kart geçerli. Bu harika müzede yer alan 7 önemli heykeli sizler için listeliyoruz.

APOLLON

Tanrı Apollon, Zeus ve Leto’nun oğlu, Artemis’in kardeşidir. Efsanevi savaşta Troialıların tarafını tutmuştur. Müziğin de tanrısıdır.

HERAKLES

Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak geçer. Zeus ile Miken Kralı’nın kızı Alkmene’nin oğludur.

HELİOS

Güneş tanrısı Helios, Hyperion ile Theia’nın oğludur. Eos ve Selene’nin kardeşidir.

ZEUS

Kronos’un oğlu, Hera’nın kocası, Tanrıların babası ve kralı Zeus’un Latince ismi Jüpiter’dir. Linear-B’de Di-we olarak geçer. Xenios yani konuk ve yabancıların haklarını koruyan ve Soterius yani Kurtarıcı Zeus gibi birçok sıfatı vardır.

HADRİAN

Romanın beş iyi imparatorundan biridir. Diğerleri; Nerva, Trajan, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius’tur.

PERSEUS

Limyra’da gün yüzüne çıkan heykelde Perseus’un elinde Medusa’nın başı görülüyor.

DANS EDEN KADIN

Müzenin simgelerinden biri haline gelen, MS 2. yüzyıla ait siyah ve beyaz mermerin birlikte kullanılmasıyla yapılan Dans Eden Kadın Heykeli, Perge’den çıkan en önemli heykeller arasındadır.

Instagram sayfamızda incelemek için tıklayınız:

https://www.instagram.com/p/CmCHuLLjVJu/

REKLAM ALANI