“Ani hava değişiklikleri romatizmal hastalıkları artırabilir” 

“Ani hava değişiklikleri romatizmal hastalıkları artırabilir” 
REKLAM ALANI
Yayınlama: 31.05.2023
Düzenleme: 31.05.2023 12:21
65
A+
A-

Hava koşullarındaki ani değişikliklerin, sağlık problemlerine neden olabileceğini ifade eden Romatoloji Uzmanı Dr. Fulya Dörtbaş, “Bir sıcak bir soğuk seyreden ani hava değişiklikleri romatizmal hastalıkları artırabilir ve semptomları tetikleyebilir” dedi.

Soğuk hava dalgalarının, hava basıncındaki ani değişikliklerin ve nem oranındaki dalgalanmaların semptomların şiddetlenmesine neden olabileceğini vurgulayan Emsey Hospital Romatoloji Uzmanı Dr. Fulya Dörtbaş, “Romatoid artrit, osteoartrit, lupus, ankilozan spondilit ve fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklara sahip kişilerde ağrı, şişlik, kas ağrıları ve yorgunluk gibi semptomlar görülebilir” diye konuştu.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Soğuk havanın eklem sıvısının direncini artırarak eklem hareketliliğini zorlaştırabileceğini ve hava basıncındaki değişikliklerinse damarları etkileyerek eklem ağrısını artırabileceğine dikkat çeken Dr. Dörtbaş, romatizmal hastalıkları olan kişiler için alınabilecek önlemleri şu şekilde kaydetti:

“Hava değişikliklerine uygun giyinilmeye çalışılmalı. Hava sıcaklıklarının düştüğü günlerde daha kalın giysiler tercih ederek semptomların şiddetlenmesi önlenebilir. Düzenli egzersiz yapmak, eklem esnekliğini ve gücünü artırabilir. Romatizmal hastalığı olanların doktorlarıyla birlikte egzersiz programı belirleyerek bu programa uymaları önemlidir. Sağlıklı beslenme düzeni de romatizmal hastalıkların yönetiminde önemli bir rol oynar. Anti-enflamatuar etkisi olan yiyecekler semptomların şiddetinin azalmasında etkili olabilir. Omega 3 yağ asitleri içeren balık, zeytinyağı, meyve, sebze ve lifli gıdaların diyete eklenmesi faydalı olabilir. Stres, romatizmal hastalıkların semptomlarını tetikleyebilir. Bu yüzden stres yönetimi tekniklerinin uygulanmaya çalışılması gerekir.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

thirteen − 7 =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.