Altında Fed belirsizliği

Altında Fed belirsizliği
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.12.2022
118
A+
A-

ABD’de yarın açıklanacak ÜFE verisi öncesi Fed’in faiz artış hızına yönelik belirsizlikle altının ons fiyatı bugün sınırlı yükselişte.

Altın fiyatları ABD’de cuma günü açıklanacak ve Fed’in faiz patikasına ilişkin sinyaller verecek ÜFE verisi öncesi yatay/yüksek seyirde.

Altın bu sene Fed’in agresif sıkılaşma politikası ve dolardaki yükselişten olumsuz etkilendi. Son birkaç günde ise Fed’in faiz artış patikasını yavaşlatacağı beklentisiyle kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Dün yüzde 0,1 yükselen spot altının ons fiyatı bugün yüzde 0,1 artışla 1,773 dolar seviyelerinde. Bloomberg Dolar Spot Endeksi önceki seanstaki yüzde 0,3’lük yükseliş sonrası yatay seyirde. Gümüş, platin ve paladyum ise yükselişte.

Commtrendz Risk Management Yöneticisi Gnanasekar Thiagarajan altın fiyatlarındaki rallinin en azından Fed toplantısına kadar sürebileceğini belirterek “Toplantı öncesinde bazı yukarı yönlü hareketler de olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Piyasalar Fed’in Aralık toplantısında faiz artışını yavaşlatmasını ve 50 baz puanlık artışla yola devam etmesini bekliyor.
Oanda Kıdemli Analisti Edward Moya altının 1,760 dolar civarında konsolide olacağı tahminini paylaştı.

REKLAM ALANI