Akciğer kanserinin sebebi yüzde 90 sigaradır

Akciğer kanserinin sebebi yüzde 90 sigaradır
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.03.2023
95
A+
A-

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Serap Kaya, akciğer kanserlerinin yüzde 90 oranında sigara içenlerde ortaya çıktığına dikkat çekerek, “Sigara içenlerde akciğer kanseri gelişim riski, hiç sigara içmemiş kişilere oranla 10-65 kat artmaktadır. Sigaranın bırakılmasıyla birlikte ilk günden itibaren sigaranın zararlı etkileri azalmaya başlar ve 15-25 yıl sonra kişinin akciğer kanserine yakalanma riski 5-6 kat aralığına geriler. Sigara kullanmayan fakat dumanına maruz kalanlarda ise hiç içmeyenlere göre bu risk 20 kat artmaktadır. Gelişiminde sigaranın rolü düşünüldüğünde akciğer kanseri, önlenebilir kanserler arasındadır.” dedi.

Dünyada her yıl sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle 7 milyon insan yaşamını yitiriyor. Türkiye’de ise yaklaşık olarak 17 milyon kişi sigara içmekte ve sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 100 bin kişi yaşamını kaybediyor. Sigara nedenli hastalıklarda ölüm oranlarının 2035 yılında 240 bine yükselebileceğini söyleyen Emsey Hospital Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Serap Kaya, 1- 7 Mart Yeşilay Haftası dolayısıyla uyarılarda bulundu.

ONKOLOJI UZMANI DOC. DR. SERAP KAYA, AKCIGER KANSERLERININ YUZDE 90 ORANINDA SIGARA ICENLERDE ORTAYA CIKTIGINA DIKKAT CEKEREK, “SIGARA ICENLERDE AKCIGER KANSERI GELISIM RISKI, HIC SIGARA ICMEMIS KISILERE ORANLA 10-65 KAT ARTMAKTADIR. SIGARANIN BIRAKILMASIYLA BIRLIKTE ILK GUNDEN ITIBAREN SIGARANIN ZARARLI ETKILERI AZALMAYA BASLAR VE 15-25 YIL SONRA KISININ AKCIGER KANSERINE YAKALANMA RISKI 5-6 KAT ARALIGINA GERILER. SIGARA KULLANMAYAN FAKAT DUMANINA MARUZ KALANLARDA ISE HIC ICMEYENLERE GORE BU RISK 20 KAT ARTMAKTADIR. AKCIGER KANSERI GELISIMINDE SIGARANIN ROLU DUSUNULDUGUNDE AKCIGER KANSERI ONLENEBILIR KANSERLER ARASINDADIR.” DEDI. (ISTANBUL/DHA)

“SİGARAYI BIRAKANLARDA RİSK AZALIYOR”

Doç. Dr. Serap Kaya, sigara tüketimi bırakıldığında akciğer kanserine yakalanma riskinin 5-6 kat aralığına düştüğüne vurgu yaparak “Erken tanıyla birlikte akciğer kanserinde tedavi mümkün. Özellikle sigara içen kişilerde 2-3 haftayı geçen ve giderek artan öksürük, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, nefes darlığı, kan tükürme, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve kilo kaybı, geçmeyen göğüs ya da omuz ağrısı varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Türkiye’de her yıl 100 bin kişi akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanserinden hayatını kaybedenler, yüzde 80-90 oranında sigara kullanıcısıdır. Akciğer kanseri gelişiminde sigaranın rolü düşünüldüğünde akciğer kanseri, önlenebilir kanserler arasındadır” diye konuştu.

“SİGARA İÇENLER HER YIL TOMOGRAFİ ÇEKİLMELİ”

Akciğer kanserinde tarama amaçlı yapılan tetkiklerin ölüm oranlarını önemli ölçüde düşürdüğünü ifade eden Doç. Dr. Serap Kaya, “Özellikle sigara kullanan ve sigarayı bırakmış olan kişilerin her yıl akciğer tarama tetkiklerini ihmal etmemeleri gerekir. Yılda bir düşük doz akciğer tomografisi çekilmesi, akciğer kanserinde ölüm oranlarını yüzde 80 oranında düşürmektedir. Erken tanı hayati önem taşır. Ailede kanser hikâyesi olanlar ve sigara kullananlar her yıl akciğer tomografisi çekilmeli” uyarısında bulundu.

“KANSERLERİN ÜÇTE BİRİNDEN SİGARA SORUMLU”

Akciğer kanserinin yüzde 90 sigara nedenli meydana geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Kaya, “Ayrıca gırtlak, ağız boşluğu, yutak, yemek borusu, mide, kolon, pankreas, mesane, meme ve rahim ağzı kanserlerinin oluşumunda da sigaranın etkin rolü vardır. İnsanlardaki bütün kanserlerin yaklaşık olarak üçte birinden sigara sorumlu tutulmaktadır” ifadesini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

5 + sixteen =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.