AHLAK

Yayınlama: 08.02.2023
589
A+
A-

Ahlak dünyada, hayatta, çevrede, doğada, öte dünyada, her yerde lazım… Evet ahlak her yerde lazım da var mı? Birkaç gündür gördük ki, ahlak depremde de lazım. Gelin bakalım bu ahlak silsilesine. Ahlaksız bir adam bina yapmaya karar vermiş. Bu ahlaksız adam gitmiş bir de ahlaksız yapı denetim şirketi ile anlaşmış. Tabi bir de ne lazım ahlaksız bir mühendis. Bunların hepsi bir araya gelmiş ve bir bina üretmişler. Sonra ahlaksız bir pazarlamacı bu binaları “Depreme dayanıklı” diye yalan söyleyerek satmış. Ancak bu kimin umurunda, o zaten depreme dayanıklı mı diye sormamış ki. O demiş ki, “Ev kaç metre, ebeveyn banyosu var mı, seramikler birinci kalite mi, jakuzi çalışıyor mu?” diye. Şimdi işte o milyonlarca lira verilerek alınan ev yerle bir. Kaçının deprem sigortası var? Peki sigortası olan parasını tam olarak alabilecek mi? Bilmem.

Adam kamuya ait bina ihalesini almış. Bu ahlaklı arkadaş, kendisi gibi başka bir ahlaklı müteahhit bulup avantasını aldıktan sonra işi ona vermiş. Yani kar azalmış. Yeni bulduğu ahlaklı arkadaş nasıl kar edecek? Tabi o da malzemeden hüpletmiş yine kendisi gibi ahlak abidesi bir mühendisle birlikte işi bitirmiş ve ahlaklı bir kamu personelini bulmuş ve burayı teslim etmiş. Okul, cami, kamu binası, yani her neyse. Sonuç kamu binaları da yerle bir olmuş.

 Ancak bu ülkenin tek namuslu insanları bunlar değil ki. Deprem olmuş marketler yağmalanmış. Hem de ne yağmalanma. Ahlaklı arkadaşımız ne yapsın deprem olmuş, ortalık savaş alanı. Hemen her depremzedeye lazım olacak bisküvi, ekmek, pasta börek çörek değil televizyon almış. Adam ahlak abidesi.

Ahlaklı kamyoncu amca malı almış götürmüş bakmış ki sonrası bir sürü yakıt malzemeleri ilk bulduğu yere boşaltmış. Bir başkası AFAD ekiplerini arayarak göçük altında kaldığını söylemiş ve onunla kafa bulmuş. Ya diğeri göçük altında kalan kişiyi arayarak kendisinin kurtarma ekibi olduğunu söyleyip o da depremde can derdindeki kadın ile kafa bulmuş. Hepsi ahlak abidesi.

Ya buna ne diyeceksiniz. Çimento hisse senetleri satış rekorları kırmış ve borsada yükselmiş. Ahlaklı iş insanları arkadaşlar nasıl olsa ülkeye çimento lazım deyip üşüşmüşler hisse senedine. Daha neler neler… Her tarafımızdan ahlak, şeref, haysiyet ve insanlık akıyor.

Gerçi bende ne salağım.  Bir zamanlar olumsuz haberlerini okuduğumuz bir pop sanatçısı, devletin kurumları ile yardım toplamada yarışıyor. Artık devletin o kurumları topladıkları parayı ne kadar doğru kullanıyorlarsa. Bu kadar ahlaksızın olduğu bir yerden ahlaklı iş beklemek olsa olsa ütopya olur.

Esen kalın…

REKLAM ALANI
Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

seventeen − five =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.