Abdüllatif Şener Kimdir?

Abdüllatif Şener Kimdir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.06.2023
Düzenleme: 16.06.2023 12:50
74
A+
A-

Abdüllatif Şener, 26 Ağustos 1952 tarihinde Sivas, Türkiye’de doğmuş önemli bir Türk siyasetçi ve ekonomisttir. Ekonomi alanındaki güçlü bir geçmişe sahip olan Şener, kariyeri boyunca çeşitli önemli görevlerde bulundu. Türkiye’nin siyasi sahnesine önemli katkılarda bulunmuştur.

Şener, lisans eğitimini 1977 yılında İstanbul Üniversitesi’nde ekonomi alanında tamamlamıştır. Ardından aynı üniversitede kamu finansı alanında yüksek lisansını tamamladı. Ankara’daki Gazi Üniversitesi’nde ekonomi alanında doktora yapmıştır. Akademik başarıları, kamusal ve özel sektörde başarılı bir kariyerin temelini atmıştır.

1983 yılında Abdüllatif Şener, Anavatan Partisi’ne (ANAP) katılmış ve siyasi yolculuğuna başlamıştır. 1987 yılında Sivas milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde uzun soluklu hizmetine başlamıştır. Şener’in ekonomi ve kamu finansı alanındaki uzmanlığı, onu hükümet için değerli bir varlık haline getirmiştir. Maliye Bakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur.

2001 yılında Şener, Türkiye’nin siyasi sahnesinde güçlü bir etkiye sahip olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin kurucu üyelerinden biri olmuştur. 2002-2007 yılları arasında Maliye Bakanı olarak görev yapmak gibi önemli roller üstlenmiştir. Ekonomik reformların uygulanmasında ve Türkiye’nin ekonomisini istikrara kavuşturulmasında önemli bir rol oynamıştır.

AKP’deki başarısına rağmen, Abdüllatif Şener 2008 yılında ideolojik farklılıklar nedeniyle partiyle yollarını ayırmaya karar vermiştir. 2009 yılında Türkiye Partisi (TP)’ni kurarak, demokrasi, insan hakları ve sosyal adalet odaklı alternatif bir siyasi platform oluşturmayı amaçlamıştır. Ancak, parti önemli bir çekişme kazanamamış ve 2012 yılında dağıtılmıştır. Şener, 2018 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Konya milletvekili seçilmiştir. Son olarak Abdüllatif Şener, 15 Haziran 2023 tarihinde partisinden istifa ettiğini açıklamıştır. Ayrıca Şener, Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermediğini açıklayarak gündeme oturmuştur. CHP’den aday gösterilmeyen Abdüllatif Şener, katıldığı programda Sinan Oğan’a oy verdiğini, ikinci turda ise geçersiz oy kullandığını beyan etmiştir.

Abdüllatif Şener

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

three × 5 =

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.